Anasayfa Köşe Yazarlarımız Yaşamda Başarı!

Yaşamda Başarı!

kadirkoc

Merhabalar sevgili okurlarım,

Öncelikle hepinizi sevgi ile selamlıyorum… Başarı yaşamda vazgeçilmezdir. Ancak belirli kuralları vardır bu kurallar zaman içinde bize ve düşüncelerimize şekil vererek  hedeflerimizi yakalamamızı sağlar .

 Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanının, bilime birçok katkı sağlamış Einstein’ın başarı sırlarını merak ediyor musunuz? 

a’y’ hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman a = x + y + z’ dir; x çalışmaktır, y oyundur z ise çenesini tutmayı bilmektir. Einstein. başarının tanımı zamanla değişir mi? öğrenmek ister misiniz? o zaman içeriye buyurun. 

Bakalım nelermiş?

 Bugüne odaklanın

İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin

 Hayal gücü güç verir 

“Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.

ÖZETLE, HAYALLERİNİZDEN ASLA VAZGEÇMEYİN

 Merakınızın peşinden gidin

“Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım. ”Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız. 

İLGİNİZİ,MERAKINIZI TÜKETMEYİN…!!!

 Sabır – Azim paha biçilmezdir. 

“Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.” Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.

SONUCA ODAKLANIN VE VAZGEÇMEYİN

 

 Anı yaşayın 

“Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir.” Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir. 

ŞİMDİ HEM BUGÜN HEM YARINDIR.

 Değer yaratın 

“Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. ”Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir. 

BAŞARI ,DEĞERLİ OLANDADIR

 Bazen hata yapın 

“Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir. ”Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız.  Çok hata yapabilirsiniz ancak her hatayı sadece bir kez yapabilirsiniz 

HATA BAŞARIYA GÖTÜREN YOLDUR

 

  Farklı sonuçlar beklemeyin 

“Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek. ”Her gün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.

DEĞİŞİKLİĞE AÇIK OLUN

 

 Bilgi deneyimden gelir 

“Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.” Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz. 

BİLGİ HER ZAMAN YÜCELTİR,FARKLI KILAR

 

 Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın 

“Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz. “Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

KURALLARI ÖNEMSEYİN

 

Müzik Dinleyin

 Müzik hafızayı güçlendirir, Başarıya zemin hazırlar

Bol bol özellikle sözsüz müzik (enstrümantal müzik) dinleyin

MÜZİK RUHUN GIDASIDIR

Yargılamayın

 Yargılamayın ki yargılanmayasınız, kınamayın ki kınanmayasınız, affedin ki affedilesiniz.

 Zamanı boşa harcamayın (En Büyük Sermayeniz)

Ömrümüz dediğimiz zaman.  Her şeyi bizden alan ama karşı çıkabileceğimiz, dolu  dolu kullanabileceğimiz zaman… Zaman, bugünün dün olmasını sağlayan, olayların birbirini izlediği boyut ve geçen süredir. Ayrıca yarındır…Her şeyin farkında olduğumuz halde tembellik yapmak, boş vakit geçirmek bize öylesine cazip geliyor ki. Neleri kaybedeceğimizi kaybettiğimiz zaman mı anlayacağız acaba?

Zaman insanın en değerli hazinesidir oysaki Zaman dediğimiz hazineyi nasıl harcayacağımız ise kendi elimizdedir. İşe iyi bir planla başlamaya var mısınız?

Unutmayın, zaman sessiz bir testeredir ve hayatınızı tam dipten başlayarak önce azaltır, sonra sizi yıkar. Yıkıldığınızda sizi daima hatırlayanlar olmasını istiyorsanız, başarılı olmak istiyorsanız, güzel şeyler başarmak için planlı hareket edin. Zamanın sizi yönetmesine izin vermeyin.

CHARLES FLORY: “EN BÜYÜK ZAMAN HIRSIZI KARARSIZLIKTIR!” diyor. Gerçekten de kararsızlığın yol açtığı endişe o kadar yıkıcı bir şeydir ki, kişiyi daha günlük işlerine başlamadan yorar.

 Aslında kötü bir karar vermek kararsızlıktan daha iyidir. Çünkü kararsız kalmak çok düşünmek demektir, kafanızın dolu olması demektir. Kafanızda yoğunlaşan o doluluk tarif edilemeyen berbat bir histir ki çoğumuz bu durumla karşılaşmışızdır. Kararsızlık, başarısızlığın gecikmesi ya da gerçekleşmemesidir. Sürekli yaşanan kararsızlık büyük düşünce yıkımlarına yol açabilmektedir.

BAŞARI = X+ Y+ Z’dir. Peki ya size bir soru? Yedi yaşında tüm cesaretiyle hiç bir otoriteyi otorite olarak görmeden hareket edecek güce, güvene sahip bir dahi, neden yaşı ilerledikten sonra Z’ye yedi yaşında yüklediği tanımı değiştirmiştir?

 Özetle;

Acaba sorunları biz kendimize yükleyip sonrada çözmek için hep başkalarından yardım mı bekliyoruz? Ve zamanı doğru kullanmadan keşkeler de boğularak, Kendimizi çaresiz ve kimsesiz hissediyoruz O halde sorun yaratmayalım ve kendimize içsel yolculukları daha sık sık yapalım ve de gerektiği gibi zamanı kullanalım.

Sevgi ve saygılarımla

 

 

You may also like

4 yorumlar

Fulya Yükselen 10 Haziran 2020 - 17:40

Sevgili Arkadaşım
Yazılarını beğeniyle takip ediyorum .Yine çok güzel bir konuyu ele almışsın.Düşüncelerine katılmamak elde değil .Gerçekten başarının koşulları bu sıraladıkların olsa gerek …
Seni kutluyor ve yazılarının devamını bekliyor olacağım.

Nesrin Akkoç 10 Haziran 2020 - 20:38

Can dostum teşekkürler,kucak dolusu sevgiler

Gülşen İpek 14 Haziran 2020 - 00:34

Başarının sırrı hedef belirleyerek ona doğru kararlı adımlarla yürümek .Bunun sırrını başarılı arkadaşım ,sen yakalamış ve düşüncelerini dile getirmişsin.Tebrikler..

Nesrin Akkoç 14 Haziran 2020 - 19:23

Canim benim Sen de son derece basarili ve ozel insansin.Iyi ki varsin

Comments are closed.