Anasayfa Köşe Yazarlarımız Volkan Yılmaz “10 milyon destek sağlıyoruz”!!!

Volkan Yılmaz “10 milyon destek sağlıyoruz”!!!

kadirkoc

Sevgili okurlarım, Sayın Başkan yerinde ben olsam “4 yıl sonra çiftçiye 100 milyon destek sağlamış olacağız” hatta “500 milyon destek sağlamış olacağız” diyerek altını doldururdum…

Bizim başkan insaflı davranıp, ufak vizyonla palavra sallamış. (palavra atmakta bile vizyon yok)

Efendim 300 dönüm’e arpa ekilmiş, bu arpa tohumları 600 çiftçiye dağıtılacakmış, o çiftçiler aldıkları arpa tohumlarını ekip 10 milyon gelir elde edecekmiş.

Şimdi aynı palavrayı ben sallayacağım.

“Sevgili Silivri’li hemşerilerim, 300 dönüm araziye arpa ektik, buradan 150 ton tohumluk arpa aldık, bunları 600 çiftçiye bağışlayacağız 6.000 dönüm arpa ekip, gelecek yıl 3.000 ton arpa elde edecekler.  Gelecek yıl arpaya zam gelecek, kg si 3 tl olacak (3.000×3= 9.000.000) 9 milyon tl destek olduk mu? Olduk.”

Şöyle devam ederdim

“Daha 3 yılımız var, 3 yıl sonunda 27 milyon oldu desteğimiz. 3 bin balya saman dağıtacağız bu samanı yiyen 2 boğa, 50 tane inek hamile kalacak, 50 inekten, 50 buzağı alacağız gelecek yıl, o 50 buzağı gelecek yıl inek olacak, onlarda 50 buzağı yapacak, edecek 100,  iki yıl sonra 100 ineğimiz olacak, onlarda hamile kalacak, oldu mu sana 200 inek, 3.yıl bu 200 hayvanda hamile kalacak oldu 400 inek.

Ortalama 10.000 Lira olan inek fiyatları (400×10.000= 4.milyon) 27 milyon da arpadan kazanmıştık, üzerine 4 milyon koyunca 31 Milyon etti mi etti”

Siz yukarıdaki iki boğayı merak ettiniz değil mi?

3 yıl sonra onlar mezbahada olacak, alıcı çıkarsa kalacaklardır, alıcı çıkmazsa kesilerek, sucuk, yada pastırma olarak sofralarınızı süslerler.

Bu hesaplar böyle yaparak çoğaltılabilir.

Kayseri’li birinin Agop efendiye borcu varmış, Agop efendi alacağını istemeye gitmiş, “Efendi bana olan borcunu ne zaman ödeceyeceksin yetti artık” demiş.

Kayseri’li “Bak Agop efendi şu karşıki düzlüğü görüyormusun, orası yayla yolu, yaylaya gidenler koyunlarını oradan geçiriyor, ben oraya dikenli tel çektim, koyunlar oradan geçerken tüyleri oraya takılacak, o tüyleri ben toplayıp gelecek yıl satacağım, o parayla’da sana olan borcumu ödeyeceğim” demiş.

Agop efendi sinirden gülmeye başlamış.

Kayseri’li “bak nasıl gülüyorsun peşin parayı görünce” diyerek başlamış oda gülmeye.

Başkanın “gelecek yıl 10 milyon destek sağlamış olacağız” demesini okuyunca aklıma bu fıkra geldi, bu hesabı kim yaptıysa gelsin bana da yapsın. Nereden buldunuz abi 10 milyon rakamını, hangi matematik dehası bu rakamı Başkanın kulağına fısıldadı.

Birisi Başkanla dalga geçerek “gelecek yıl 10 milyon destek sağlamış olacağız Başkanım” demiş, Sayın Başkan buna inanarak bizimle dalga geçmiş, uzun lafın kısası  “Ağam bizimle dalga geçiiir”

 

You may also like