Anasayfa Asayiş Turan Aydoğan “Getirdiğiniz yasa teklifi adaletsiz”

Turan Aydoğan “Getirdiğiniz yasa teklifi adaletsiz”

kadirkoc

İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan çıkarılacak infaz yasası üzerine sert konuştu.
Turan Aydoğan şunları söyledi “Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

“Bunlar, aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır. Tanı bunları, tanı da büyü adiloş bebe.” diyor şair, Ben kimseyi kastetmiyorum. Sadece verecek olduğum örneklerde, aşa, ekmeğe göz koyanın kim olduğunu anlayacaksınız.
Eskişehir’de yirmi beş yıldır devam eden bir aşevi var. Yardımlarını kestiniz, aşevinin kapısına kilit vurdurdunuz, belediyenin aşevi.
Muratpaşa’da aynısını yaptınız, Odunpazarı’nda aynısını yaptınız, bu yoksul halkın ekmeğiyle aşıyla oynuyorsunuz. Hazmedemiyorsunuz, 31 Mart’ta kaybettiğiniz belediyeleri. Alışacaksınız, alışacaksınız yetki bölüşmeye, erk bölüşmeye alışacaksınız.
Ama ne yapıyorsunuz, ne yapıyorsunuz o yoksul halkın gırtlağından geçecek bir lokmaya kan doğrarken yine o yoksul halkın cebinden aldığınız vergilerle, beşli bir grubunuz var ve bir de otoyolcu, tünelci, şehir hastanecisi, havalimancı gruplarınız var, onlara peşkeş çekiyorsunuz. Şu yoksullukta, devletin fitre ve zekat istediği ortamda hâlâ bu Hazineden onlara döviz üzerinden para ödüyorsunuz.
Dünyanın milyarlarca dolar harcadığı, hazırladığı bir salgın ortamında, 15 milyar dolarında bir kısmını onlara vermek üzere, bizi her yerde mahcup ediyorsunuz. Bu hâlin sorumlusu sizsiniz, adalet fakiri de sizsiniz, adalet fakirisiniz, adalet fakirisiniz. Konfüçyüs’ün söylediği gibi “Adalet Kutup Yıldızı gibidir, her şey onun etrafında döner.” Getirdiğiniz yasa teklifi adaletsiz.
Buradan vatandaşlarımız bizi duysun, özellikle kader mahkûmları duysun, Cumhuriyet Halk Partisi onların cezaevinden çıkması için diri diri burada onlara destek veriyor. Anlaşılması gereken ana konu şudur, sizin kendi dünyanızda çizmiş olduğunuz, size muhalefet eden, sizin dışınızda kalan bütün vatandaşlara yönelik saldırgan fikriyatınız nedeniyle hâlâ cezaevinde kalması gerekenler diye tarif ettiğiniz bir kısım insanla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi burada mücadele veriyor. Onlar kimdir? Onlar bu topraklarda seçilmiş insanlardır, onlar bu toprakların münevverleridir, yazarıdır, çizeridir, hakkını arayanıdır, vatanını sevenidir ama sizin af anlayışınız ya da infaz anlayışınız uluslararası ve evrensel hukuk normlarından bir şekilde nasibini almadığı için, ideolojik baktığınız için, elinizdeki bütün imkânları rakiplerinizi yok etmeye yönelik kullanıyorsunuz; bu vicdansızlıktır, bu adaletsizliktir. Bunun arkasında duranlar da bu adaletsizliğin ortağı olurlar.
Burada defalarca söyledik, bu ülkeyi soyanları yazan gazetecileri içeride tutuyorsunuz, gencecik harp okulu öğrencilerini içeride tutuyorsunuz dedik. Onları içeride tutarken FETÖ’nün bir numaralı finansörünü, FETÖ’nün himmet paralarını Pensilvanya’ya taşıyan bir numaralı insanını Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının Yönetim Kuruluna alıyorsunuz. Kendi yaptığınız yasalar bile sizi yok edecek nitelikte. İltisak diye yasalara madde koydunuz, işte bu yaptığınız iltisaktır. Bu hukuk, bir gün gelir size bu iltisakı sorar. Dikkat edin, doğru işler yapın ben burada dün size Maide suresi 8’inci ayeti okudum. Hepiniz buradasınız, kimsenin inancından şüphem yok. Size anlatamadım, bu ekrandan vatandaşlarımıza anlatıyorum onlar bizi dinlesinler; size oy verenler, bize oy verenler, bütün Türk milleti bizim çözüm ortağımızdır onlara anlatıyorum, diyorum ki: Siz karşıtlarınıza karşı adaletsizlik yapmayın, bu inanç temelli de yoktur, Anayasa’nın 10’uncu maddesindeki eşitlik ilkesine de aykırılıktır. Önümüze hileyişeriyyeyle beraber bir yasa getiriyorsunuz. Genişletelim, şunlar olsun, bunlar olsun diyoruz. Bütün kurumları işgal altına aldınız. Bu Meclisin iradesine saygınız yok. 2 parti, Meclisi baskı altına aldınız. Açıkçası, yandaşlarınız, mafya, çete bozuntusu kimler varsa çıkacak, bu milletin ulvi evlatları cezaevinde yatacak.
Hırsız, soyguncu, devleti soyanları çıkarırken yazarları içeride tutamazsınız, müsaade etmeyiz. Milletimiz duysun, milletimiz buradan duysun; hırsızı, soyguncuyu Burhan Kuzu gibi bir şekilde, mafya bir şekilde uyuşturucu tüccarlarını kayıran..

Size göre herkes FETÖ’cü. FETÖ’cüleri siz iyi tanırsınız.
Burhan Kuzu gibi, devletin imkânlarını bir uyuşturucu baronu için kullanan, Gırtlağınızda bir kılçık var, onu çıkarın. Hâlâ aynı görevde tutuyorsunuz, hâlâ ve bu yasayla beraber usulen onu da buraya dâhil ettiniz. Numaradan, öyle, “Biz dava açtık.” diyorsunuz. Söyledim, kimi kandırıyorsunuz?
Adaletsizliğinizle beraber bu milletin önünde eriyorsunuz, eriyeceksiniz. Sizin gücünüz sadece etrafınızdaki üç beş kişiyi korumaya yönelik. Yokuz, sizinle değiliz, biz milletimizle beraberiz, milletimizin konsensüsüyüz”

You may also like