Anasayfa GÜNDEM Test sonucunu beklemeden parti düzenledi, sokak karantinaya alındı

Test sonucunu beklemeden parti düzenledi, sokak karantinaya alındı

kadirkoc

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde, B.Y. isimli kadın, yaptırdığı Kovid-19 testi sonucunu beklemeden çocuğuna evde doğum günü partisi düzenledi. B.Y.’nin test sonucu pozitif çıkınca, kutlamaya katılan ve temaslı olduğu belirlenen 32 kişinin oturduğu sokak, kurul kararıyla karantinaya alındı.

Eskişehir’in 7 bin 800 nüfuslu Mahmudiye ilçesindeki akrabasının yanına İstanbul’dan geldiği belirtilen B.Y.’ye, belirtiler görülmesi üzerine Kovid-19 testi yapıldı. Test sonucunu kesinleşmeyen B.Y., bu sırada çocuğu için evde doğum günü kutlaması yaptı. Çevredeki yakınları ve tanıdıkları da kutlamaya katıldı.

Kutlamanın ardından, B.Y.’ye yapılan Kovid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Bunun üzerine Sağlık İl Müdürlüğü filyasyon ekibince yapılan çalışmayla, 4’ü kent merkezinde 32 kişinin B.Y. ile temaslı olduğu ve doğum gün kutlamasına katıldığı tespit edildi.

B.Y., tedavi altına alınırken, Mahmudiye İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 32 kişinin 6 hanede yaşadığı Çal Mahallesi’ndeki Uğur Sokak’ta karantina uygulanmasına karar verdi. Sokak, polis ekiplerince koronavirüs tedbirleri kapsamında şerit çekilerek, giriş-çıkışlara kapatıldı. Sokakta yaşayanların tüm ihtiyaçlarının Mahmudiye Kaymakamlığı koordinesindeki Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacağı belirtildi.

Kaymakamlıktan açıklama
Mahmudiye Kaymakamlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokak ve çevresinde tüm güvenlik önlemlerinin alındığını belirterek, “İlçemizde il dışından gelen bir vatandaşımızın Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Hastanın ikamet ettiği adreste Mahmudiye Toplum Sağlığı Merkezi filyasyon ekibinin yerinde izleme ve temaslı araması sonucu, 32 kişi temaslı olarak tespit edilmiştir. Temaslıların çoğunun aynı sokakta olmaları ve izolasyonlarının sağlanamayacağı kanaatine varıldığından bazı sokak ve evlerin 14 gün boyunca karantinaya alınması uygun görülmüştür. Karantina bölgesinde bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçları kaymakamlığımızca karşılanacaktır. Lütfen maske ve sosyal mesafe kurallarına azami ölçüde uymaya devam edelim” denildi.

You may also like