Anasayfa Asayiş Suçlu ayağa kalk!

Suçlu ayağa kalk!

kadirkoc

Sevgili okurlarım, 80 li yılları bilenler bilir, bilmeyen ve unutanlara hatırlatalım, mafya kanun koyucu gibi davranıyordu, kaçak sigara belli mafya babalarının tekelinde, kaçak alkol bir başka mafya babasında, daha büyükler ise silah ticaretiyle uğraşıyordu.
Bir sıkıntısı olan Devlete degil mafya babalarından medet umuyordu.
Bir cok detay daha vardı, ben onlara girmek istemiyorum.
Gelelim günümüze, kaçak sigara ve tütün Cumhurriyet tarihinin en yüksek seviyelerinde, yüksek vergiler maliyet olarak 4 tl civarı olan sigarayı, en cazip kaçakçılık malzemesi yaptı. 8, 9 tl civarı olan sigarada kâr marjı %60 ları buluyor, kaçak tütünde ise bu oran %50 civarı, tütün ve türevleri ile mücadele adı altında çıkarılan vergiler hem vatandaşın belini büküyor, hemde kaçakçılığı cazip hale getiriyor.
Alkol vergileri ise gençliği bitiriyor, dolaylı vergilerle %80 leri bulan vergi gençleri uyuşturucu batağına sürüklüyor.
Alkol kullanıp kaçak tercih etmeyen sadece kaymak tabaka diğerlerinin tamamı değişik yöntemler le alkol üretme ve temin etme derdinde, vatandaş neredeyse kimyager olacak.
1 tane bira 13 tl olduğu memlekette 10 tl civarı her türlü uyuştucu ya ulaşmak mümkün, her köşe başında bir torbacıya rastlamak mümkün.
Polisiye tedbirler bu vergiler olduğu müddetçe yetersiz kalacaktır.
Bir başka durum daha dikkatinizi çekmiştir, Trafik polisleri neredeyse 24 saat denetimde, vergilerden elde edilemeyen gelirler sürücülere ceza yazarak çıkarılmaya çalışılıyor, tahsil edilemeyen trafik cezaları devasa boyuta ulaştı, Devletimiz yeni bir yöntemi devreye soktu, e haciz yöntemini trafik cezalarında devreye sokarak bu araçlara yakalama kararları çıkartarak yediemin otoparklarına cekmeye başladı. Bu otoparklar şu tamamen doldu, yeni otoparklar açılması elzem hale gelmeye başladı, hiçbir gelişmiş ülkede olmayan kadar cezaevine sahibiz, hiçbir gelişmiş ülkede olmayan kadar yediemin otopark sahibiyiz.
Almanyada 200 bin araç için bir yediemin otoparkı varken bizde 20 araç ortalamasına bir yediemin parkı var.
Ekonomik gerçekler ortadayken Devletin bu denli vergi ve cezalara endeksli olması, yönetemediklerinin en önemli göstergesi, neyse en yakın zamanda bir af çıkartıp yine üçüncü sınıf dünya ülkesi olduğumuzu tescilleriz herşey güllük gülistanlık olur.

You may also like