Psikoz

kadirkoc

Sevgili okurlarım,  her olay kendi mihvalinde değerlendirilir, hayat ve insan olgusu bir nehirin akışına benzer, gökteki bulut, yağan yağmur, açan güneş nehirdeki şu debisini nasıl etkiliyorsa bir çok yan etkende insan ve hayat döngüsüne etki eder.

Burada psikoloji devreye girer ve insanın davranışlarına, hayatına etkisi başlar.

Örneklemek gerekirse size çok basit gelen bir olay birilerinin hayatını alt üst ediyor olabilir, bunun tam terside olabilir. Herhangi bir olay yaşadığınızda bunu icselletirip olumlu yada olumsuz kullanmanız sizin psikolojik durumuzla direk alakalıdır.

Konjonktürel değişikleri anlamakta gec kalıyor ve bu değişikliği kabullenmiyorsaniz günün gerisinde kalıyorsunuz demektir.

Pisikolji hayatımızın tamamında belirleyicidir, bugün toplumsal sorunlarımızın en önemli sebebi kendimizi psikolojik olarak hazır etmememizin etkisidir.

Toplumlara liderlik edenler insan psikolojisini iyi analiz eden kişilerdir, toplumun psikolojisine uygun adım atmayan kişiler  lider başarılı olamaz, bir balon doğru gaz ve havayı doldurmadan nasıl uçamaz yerlerde sürünürse liderler de insan psikolojisini anlamazsa yerlerde sürünür.

Hayatı ve insanı anlamak için matematik ilmi önemlidir ama olmazsa olmaz insan psikolojisini anlamaktır, örneğin bir kişiye anlamıyorsun demekle anlatamıyorum demek arasında dağlar kadar fark vardır, anlatamıyorum demek kişiyi onure ederek psikolojik seviyesini üste tutarak aynı olayı tekrarlamaya devam etmektir, oysa anlamıyorsun demek kişinin psikolojisini alt üst etmek olarak algılanır.

Aile hayatımızda psikoloji yine ön plandadır, kendimizin psikolojisi yerinde değilken başkasına faydalı olamayız.

Sevgili okurlarım, bugün içimden bunları dile getirmek geldi, sürekli siyaset düşünmek, yazmak bazen bunaltıyor.

Son olarak Çanakkale Destanına değinmek istiyorum, bu halk ikdidar sahiplerinin teslimiyetine baş kaldırmış bir millettir, Çanakkale savaşları bizi kurtuluş savaşına götüren sürecin başlangıcıdır, Çanakkale savaşıyla dip yapan bir ulus, kurtuluş savaşıyla şahlanmış küllerinden yeniden doğmuştur, Çanakkale de savunma yapan halk kurtuluş savaşıyla taaruza kalkmıştır ve emperyalistleri bozguna uğratmıştır, bunu yaparken kendi döneminin en önemli emperyalist gücü Osmanlı’ı bile tarihe gömmekten çekinmemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk nezdinde bütün şehitlerimize rahmet diliyorum.

You may also like