Anasayfa Asayiş Özel okullar dayanamıyor

Özel okullar dayanamıyor

kadirkoc

Sevgili okurlarım, bu yazıyı yazacağım kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

Özür itibarıyla eğitim, sağlık, güvenlik ve adalet sisteminin özelleşmesine karşıyım, bugün özel okulların durumunu değineceğim.

Sistem öyle ya da böyle bizim hayatımıza özel eğitim sistemini soktu, bu saatten sonra bundan vazgeçmek neredeyse imkansız.

Yüzlerce iş insanı ve eğitimci özel okul açarak sisteme dahil oldu, hatta çocuklarının geleceğini bile bu yatırımlara bağladı.

Özel okul işletmeciliği ya da eğitimciliği yapan bir çok dostumla bu sürede görüştüm, bunlardan bazıları bu sistem içinde çok büyük yatırımları olan dostlarım, hepsinin derdi aynı.

Korona virüs destek paketleri açıklanıyor, en başta okullar kapatıldı ama açıklanan paketlerde tek bir paragraf özel okullara ayrılmamış.

En az 100 bin kişi bu sektörden ekmek yiyor, tek gelir kaynakları öğrenci velilerinin ödediği okul ücretleri, bu süreçte aileler gelir kaybına uğradı, çocuklar okula gönderilmediğinden dolayı ilk kesinti okullara ödenmesi gereken taksitler de yapılıyor.

Özel okul sahipleri personellerine ücret ödeyemez duruma geldi, Hükümet ivedi olarak bu sektöre kaynak aktarmalı.

Bu bela er ya da geç bitecek arkasında enkaz bırakmaması için bazı sektörler korunmalı, bu okul sahipleri batarsa en 70 bin kişi direk etkilenecek ve işşiz kalacak, işşiz kalacak insanların tamamı ülkemizin beyin takımı olacak, Bilim İnsanı yetiştirmek için bile ilkokul öğretmenine ihtiyaç var.

Kuaföre, hatta simit tezgahı sahibine bile kaynak ayrıldığı bu günlerde eğitim sistemine kaynak ayrılmaması son derece manidar.

Sektördeki bir çok iş insanı tek yatırımı eğitime, birkaç büyük yatırımcı etkilense bile başka işlerinden finansman bulup ayakta kalacaktır ama tek işi eğitim olan iş insanları batmak durumunda kalmamalı.

Eğitim ve sağlık sektöründe bulunan iş insanlarını “ticaret bu, batmakta var çıkmakta” diye değerlendiremeyiz.

Bu insanlar velilerden taksitlerini alamıyor, Devlet kaynak açıklamıyor ya da vermiyor, çaresizlik içinde hazin sonu bekliyorlar.

Gereken kaynak sağlanmazsa eğitim sistemi birkaç büyük tekel’e mahkum kalacaktır ve bu durum Ülkemiz için son derece tehlikelidir, benden uyarması…

You may also like