Anasayfa Köşe Yazarlarımız Nitelik, Nicelik, Etki alanı

Nitelik, Nicelik, Etki alanı

kadirkoc

Sevgili okurlarım, günümüz de medya ve basın öyle bir hale geldi’ki en sonunda kendi kendini yok edecek duruma geldi.
Medya ve basının %90. Akp nin elinde yada kontrolünde, buna rağmen etkileri bir Cumhuriyet gazetesi kadar olamıyor, bu durum çok bariz olarak seçim dönemimde ortaya çıktı, bu kadar medya, dünya kadar basın etki alanları sadece personelleri kadar.
Çocukluğumda insanlar siyaset konuşurken “şu gazete böyle yazdı, koskoca gazete yalan yazacak değil ya” diye iddialarını ortaya koyardı, bugün ise “aman o gazete yazdıysa dikkate alma” deniyor, bunun suçlusu yine o gazetelerin kendisi.
Cumhuriyet gazetesi elli binli sayılarla var olmaya çalışırken etki alanı havuz medyasısın %50 sine denk geliyor, burada nitelik mi nicelik mi sorusu ortaya çıkıyor, Cumhuriyet gazetesinin okurları nicelik bakımından çok azınlık olsalarda, nitelik olarak her biri bir gazete değerinde. Oysa üçyüz bin satan Hürriyet etki alanı olarak kendi yazarı Ahmet Hakan’ın yarısı kadar değil.
Hep aynı kanaldan haber kaynağı edinen gazeteler onlarca ama hepsi de aynı yerden beslendikleri için kendi okuyucu pastalarını bölüşüyor aslında. Oysa toplumun %50 si halen muhalif kanadı destekliyor, bu %50 lik kısmı ise sadece iki gazete elinde tutuyor (Sözcü ve Cumhuriyet) dolayısıyla etki alanları çok güçlü, güç sahipleri bu duruma çözüm bulamadıkça kaybetmeye mahkûm.
Kendi Haber sitem üzerinden de bu durumu gayet net analiz edebiliyorum, tekil ziyaretçi olarak günlük 300 lerde buna rağmen geri dönüşlerde çok olumlu veriler alıyorum.
Bu siteyi ilk kurduğumda hedeflerim arasında 10. Bin tekil ziyaretçi vardı, bu görüşümü çok saygıdeğer bir siyasetçi abimle paylaştım bana, “sakın öyle düşünme, elli kişi bile olsa Nitelikli okurun varsa devam et” demişti, bende “yok abi olurmu öyle şey” diye itiraz etmiştim, bugün bana ne demek istediğini çok net görüyorum.

You may also like