Anasayfa Köşe Yazarlarımız KÜRTLER ÖTEKİ DEĞİL

KÜRTLER ÖTEKİ DEĞİL

kadirkoc

Dün her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına alıyorum diyenler, bugün milliyetçi söylem geliştiriyor, bu söylem üzerine politika üretiyor.

Ülke seçim sathına girmiştir, ohal sürecinde seçim yapmak demokratik değildir, üzerine savaş koşulları oluşturup bunu seçim propagandasına alet etmek demokrasinin rafa kaldırılmasına kılıftır.

Kürt kardeşlerimiz sözünü en sık söyleyen akp, hdp’ye oy veren 6 milyon insanı ötekileştirmeye devam ediyor.

6 milyon seçmen demek en az 12 milyon insan demektir.

Bu ülkenin ana damarlarından bir tanesi kürtlerdir.

Oysa hükümetimiz, pkk belasıyla müzakere ederken farklı, mücadele ederken farklı konuşmayı yapabiliyor ve buna kitleleri dahil edebiliyor.

Burada mhp’nin tavrı en başından beri belli ve anlamakta zorluk çekmiyoruz. Her ne kadar bugün mhp yi eleştirsek te pkk belasına bakışı hep aynı noktada, hakkını da vermek gerekir.

Seçim sürecine girmiş bulunmaktayız, bütün siyasi partilerin tek derdi hdp kiminle ittifak yapacak, burada hükümet politikası hdp ve chp yi aynı potaya koyup milliyetçilik üzerinden chp yi bitirmek.

Bu oyun tutar mı?

Bu oyun tutmaz, çünkü hdp ve chp açık ittifak yapmayacaktır, ama akp nin bu silahı geri tepecektir.

6 milyon oy almış partiyi bu kadar ötekileştirmeye çalışmak bu partiye oy vermeyen Kürtleri de tepki koyma yoluna itecektir.

Kürtlerin tepki oyları her şekilde chp’ye gelecektir, açık ittifak olmasa bile sandıkta chp de birleşme kesindir. Önümüzdeki seçimde Doğu’da chp’nin oyları akp’nin oylarının çok üzerine çıkacaktır. İstanbul’da %55 oya ulaşması olasıdır.

Akp’nin bu söylemi İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde tutacak gibi görünse de kaybedeceği oy, kazanacağından çok daha fazlasıdır…

Önümüzdeki dönemde kamuoyu araştırmalarını görecek olan akp yeniden çark edecektir, orada akp ve mhp ittifakı bozulma sürecine dahi girebilir.

Politika geleceği öngörme sanatıdır, bu zamana kadar politikasızlıktan beslenen akp bu kez politikasızlığının bedelini çok ağır ödeyecektir.

2002 seçimleri gibi bir tabloyla karşılaşmak olasıdır.

Şu anki aşırı milliyetçi politika önce Kürt seçmeni uzaklaştıracak, son altı ayda yapılacak ılımlı politika mhp seçmenini uzaklaştıracaktır.

Hep başkanlık seçimlerinde Erdoğan’lı hesaplar yapılıyor, peki ya ikinci tura iyi parti ve chp’nin adayı kalırsa!

İkinci tur için akp kimi destekler sorusu da bence cevap bulması gereken sorulardandır.

Burası Türkiye, burada olmaz diye bir şey yoktur…

Şu anda siyasi partiler bu öngörüden uzak, Kürtleri kaybeden Erdoğan yeni hamlesiyle milliyetçileri de kaybederse ikinci tura dahi kalamayabilir…

Bazılarına uçuk gelecek bir düşünce olabilir, benim düşüncem bu olasılık asla göz ardı edilmemeli…

You may also like