Anasayfa Asayiş Kaç dükkan bir kamyon ediyor

Kaç dükkan bir kamyon ediyor

kadirkoc

Sevgili okurlarım, Silivri Belediyesi bağış olarak kamyonlar alıyor, iyi de yapıyor.
Belediyemizin araç parkının güçlü olması hepimizi sevindirir ama bu bağışlar usulsüz yalanla dolanla olunca orada dur deriz.
Sayın Belediye Başkanı Meclis üyelerinin gözünün içine bakarak “biz şartsız bağış alıyoruz” diyerek yalan söylüyor, bir örnek vermek gerekirse İlk Bağış yapanlardan Danışman İnşaatın projesine bakmak gerek.
Normal şartlarda dükkan yapılması uygun olmayan bir yer ama İnşaat sahipleri Belediye Başkanına “biz buraya dükkan yapmak istiyoruz, bunun için ne yapmalıyız” diyorlar, Belediye Başkanı cevaben “Belediyemize şu kamyonu alırsanız dükkan yapabilirsiniz” cevabını veriyor.
Alenen şartlı bağış alınmış oluyor.
(5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18’inci maddesinin (g) bendi şartlı bağışları kabul etme yetkisini belediye meclisine, aynı Kanunun 38’inci maddesinin (l) bendi ise; şartsız bağışları kabul etme yetkisini ise; belediye başkanına vermiştir.)
Belediye Başkanı şartsız bağışları kabul etme yetkisi varken, kahramanlık yapıp bağışları Belediye Meclisine getiriyor, üzerine diyor ki “ben bu bağışları yetkim dahilinde alırdım, şartsız olmalarına rağmen sizinle birlikte karar alıyorum” derken işlenecek suça Meclis üyelerini de ortak ediyor.
Kısacası Meclis üyelerini kandırmaya çalışmış oluyor.
Oysa çıkıp aslanlar gibi “Kardeşim İnşaat sahibi, benim yetkimle olan dükkan yapma hakkını almak için benden istekte bulundu, bende bunun karşılığında kamyon istedim ve aldım” dese benim için konu kısmen kapanmış olurdu.
Ben burada şunu da sorma hakkımı kendimde görüyorum “ siz kamyon isterken etrafınızdan birisi o inşaat sahibine gidip ben sana dükkan izni aldırırım Belediyeye şu kadar bağış yapacaksınız, bana da şu kadar para vereceksiniz” derse bunun önünü nasıl alacaksınız sayın başkan diye sorarım.
Yalana dolana gerek olmasa her şey şeffaf bir şekilde kamuoyu önünde cereyan etse biz bunları düşünemeyiz.
Yine bir örnek vereyim, İstanbul Geri dönüşümcüler kooperatifi Çavuşluda bulunan 50 dönümlük araziyi 250 dönüme çıkardı.
Bu Kooperatife “siz arazi toplayın, biz size bir yıllık geçici depolama ruhsatı vereceğiz, sizde o ruhsat üzerinden kalıcı olarak burada olursunuz” diyen kim?

You may also like