Anasayfa Köşe Yazarlarımız “İYİ” NİYETLİ BASIN TOPLANTISI

“İYİ” NİYETLİ BASIN TOPLANTISI

kadirkoc

Bugün İyi Parti Silivri ilçe örgütü tanıtım toplantısı vardı.

Fazlasıyla iyi niyetli olduğu aşikar olan toplantıda yeni olmanın acemilikleri vardı, lakin bu konulara çok girmeyeceğim.

İlçe başkanı dahil 41 kişi olan yönetim nicelik olarak yeterli olsa da nitelik olarak sıkıntılı.

Geçmişte sıfırdan kurulan bir siyasi partinin kuruluşunda yer almış bir kişi olarak, bizim o dönem yaptığımız hataları bugün “İYİ PARTİ” de gördüm.

İlçe başkanı Ozan beyin “iyi” niyetinden zerre şüphe duymuyorum, ama bu liste kesinlikle yönetim olarak onaylanmayacaktır, bunu şimdiden söyleyebilirim.

Teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı olan Koray AYDIN % 25 kadın kotası vurgusu yapmasına rağmen listede buna dikkat edilmemiş.

Yine kadın olarak listeye koyulan Nazan İBO hanım, aynı zamanda sayın başkanın elemanı diye duyum aldım, yine Nazan hanımın eltisi olan Nihal MERİÇ hanım yine kadın kotası yakalanmak için listeye koyulmuş.

Medical park hastanesi “İYİ PARTİ” Silivri ilçe örgütünde 3 kişiyle temsil ediliyor, (Halil NARLI,  Harun YILMAZ, Yeşim SELİMOĞLU)bu durum daha şimdiden kayırmacılık göstergesi olarak algılanabilir.

Yine sayın başkana bir sorumda “kamuoyunda adı geçen başkan adaylarını davet ettiniz mi” diye sordum cevaben “bir kişi haricinde hepsiyle görüştüm fikirlerini aldım“ dedi.

Bu açıklamayı doğrulatmak için adı geçen başkan adaylarıyla görüştüm “bizi kesinlikle arayan soran davet eden olmadı” dediler. Bu durum soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.

Yine yönetim listesinde bulunan ve geçmişte siyasete bulaşmamış insanlar olarak gösterilen kişilerden birkaçı fazlasıyla şaibeli.

Ozan başkanın sağına ve soluna aldığı isimlerin birisi MHP de ilçe başkanlığı yapmış kişi diğeri ise CHP Silivri ilçe başkanlığı yapmış bir isim, bu durumu fazlasıyla hoş ve güzel karşıladım.

Bu iki isim siyaseten fazlasıyla tecrübeli isimler buna rağmen liste bu şekilde oluştuysa, ya bu isimler listeye müdahale edemediler yada müdahale ettirilmediler.

Yerel siyasi parti kuruluşları çok önemlidir, o ilçede dengeleri çok iyi tutturmalısınız, yoksa etki alanınız listeniz kadar dahi olmaz.

Medical park hastanesinden 3 kişi listeye alıyorsanız bir kişiyi de kolan hastanesinden almalısınız. Buna denge siyaseti denir, hele dört eğilimi tekrar bir araya getirme iddiası olan bir partiyseniz bu dengeyi çok iyi kurmalısınız.

Sayın başkana naçizane bir tavsiyem daha var, siz Teoman AYDAN gibi hayatını sol siyaset içinde geçirmiş birini sağınıza alıyorsanız bu kadar çok MHP ve ülkü ocakları vurgusu yapmamalısınız, ilk başlarda bu vurgunuz hoş karşılansa da bir süre sonra tepki çekmeye başlayacaksınızdır.

Yukarıda dediğim gibi, bu ilk basın toplantısıydı, ve yeni kurulan bir parti, bazı aksaklıklar olacaktır.

İyi niyetle yola çıkıldığı aşikar, önümüzdeki süreçte bu hataların telafisi ivedilikle yapılmalı.

Yeni kurulan siyasi partilerde İl ve İlçe başkanları çok kolay harcanır, harcamaktan çekinilirse de Anadolu Partisi örneğinde olduğu gibi seçime girmeden oy kaybetmek kaçınılmaz olur.

Bu liste kesinlikle onaylanmayacak, düzeltmeler yapılması talep edilecek, şayet bu düzeltmeleri etkili bir biçimde yapılmazsa, Ozan başkanın ilçe başkanlığı kısa sürebilir.

Mensubu bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisine zarar vermeyecek ve hedefini akp seçecek “İYİ PARTİ”nin başarılı olmasını canı gönülden isterim.

You may also like