Anasayfa Köşe Yazarlarımız İnce ince düşünmeli

İnce ince düşünmeli

kadirkoc

Sevgili okurlarım, CHP kongresi yapıldı, yansımaları devam ediyor.

Oluşacak yeni yönetim de muhtemeldir ki Ulusalcılar dışlanacak, Baykal sonrası her geçen gün Ulusalcilara karşı çalışmalar yapılıyor.

Kılıçdaroğlu Yerel seçimleri kazandı, öyle yada böyle büyük bir başarıdır, bunu kabul etmemek icin art niyetli olmak gerek.

Muharrem İnce Cumhuriyet Halk partisi’ne mal olmuş bir siyasetçidir, son yapılan Kurultay bana göre de fiyaskodur, yeni oluşacak yönetim Türkiyenin ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebilecek, en önemlisi ise CHP seçmenine ne kadar hitap edecek koskoca bir soru işareti.

Bu hassas durumu elbette Sayın İnce de görüyordur, buna göre pozisyon alması gayet doğal.

Bana kalırsa yapması gereken beklemek çünkü partinin doğal Cumhurbaşkanı adayı halen sayın İnce’dir.

Sağdan devşirilmiş kişiler CHP ye birşey veremez, bırakın Gül yada Babacan’ı İmamoğlu dahi halen CHP seçmenine, örgütüne hizmet edemiyor.

Sayın İnce kaybettiği seçimlerden sonra pes etmedi kurmayları dâhil her an çalışmaya devam ediyor.

“Seçim kaybetti artık Aday olmamalı” diyenlere sadece şunu söylerim Kılıçdaroğlu 10 seçim kaybedip ancak 11.de kazandı.

Ben Sayın İnce’nin parti kuracağına ıhtimal vermiyorum ama şayet böyle bir niyeti varsa bugünden tezi yok Partisini kurmalı, ve siyasi arenada yerini almalı.

Bana kalırsa Sayın Kılıçdaroğlu İnce’nin gönlünü almalı, bunu yaparsa liderliğini perçinlemiş olur, yapmazsa bedeli önce CHP sonra Türkiye ödeyecektir.

İnce, ince düşünüp karar vermeli, geçmişte Baykal düşünmeden hareket ederek Erdogan’ın siyasi yasağını kaldırdı, sonuç olarak Erdoğan herkese yasak koyuyor.

CHP doğru ellerde olmayabilir ama yeni kurulacak partinin tabanı ağırlıklı CHP seçmeni olacak %25 bölüp iktidar olmayı kimse hayal etmesin.

Başkanlık sistemi işlemiyor bunu en gören Erdoğan, Ince’nin olası Parti kurması durumunda Erdoğan Parlementer sisteme geri dönüyoruz derse kimse şaşırmasın, bu sistemde %50 ye ulaşması imkansız olan Erdoğan ilk iktidara geldiği %33 lük oyu aklına getirecektir.

Çok parçalı ve %10 barajı olan bir seçimde Erdogan’ın şansı artacaktır bu açıdan bakıldığında Parlementer sisteme dönüş kolaylığı İnce’nin kuracağı iddia edilen partiye bağlı.

Sayın İnce daha birçok olasılığı düşünüyordur, buna eminim.

İzleyip göreceğiz.

 

 

You may also like