Anasayfa Ekonomi HAZIR YEMEK SANAYİSİNDE FİYAT GÜNCELLEMESİ ÇIKMAZI;

HAZIR YEMEK SANAYİSİNDE FİYAT GÜNCELLEMESİ ÇIKMAZI;

kadirkoc

Gıda sektöründeki fiyat artışlarının, devletin açıkladığı yıllık enflasyon rakamlarının çok üzerinde olması, hazır yemek sektörünü zor durumda bıraktı. Fiyat güncellemesi yapmak zorunda olan yemek sanayicileri, gıda fiyatlarındaki artış ile enflasyon rakamları arasındaki yüksek fark nedeniyle sıkıntılı bir sürece girdi.

Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle hazır yemek sanayicilerinin fiyatlarda güncellemeye gitmek zorunda olduğunu söyledi. Başkan Coşkun Dönmez, müşterilerinin devletin açıkladığı resmi rakamlar üzerinden zam beklentisi içinde olduğunu, ancak bu rakamın gıda sektörünü kurtarmayacağını vurguladı.  Coşkun Dönmez, 2019 yılı resmi enflasyon rakamının yüzde 11,84 olduğunu, ancak gıda fiyatlarındaki gerçek artışın net yüzde 26 gerçekleştiğine dikkat çekti. Hazır Yemek ve Catering sektörünün temel girdilerini,  gıdaların oluşturduğunu hatırlatan BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, fiyat güncellemesi konusunda sıkıntılı bir sürece girdiklerinden yakındı. Açıklanan enflasyon rakamları ile gıda sektöründeki gerçek fiyat artışı arasında iki katından fazla fark olduğunu kaydeden Coşkun Dönmez, sektörde yaşanın sıkıntıları şöyle aktardı:

“Devlet resmi enflasyon rakımını yüzde 11,84 olarak açıkladı. Fakat gıdadaki fiyatlar bu oranın 2 katını aştı. Hazır yemek & Catering sektörünün ham maddeleri 2 kat yükseldi. Maliyetlerimizdeki bu artışı, müşterilerimize yansıtmak zorundayız. Müşterimiz fiyatların resmi enflasyon verilerine göre artırılması yönünde beklenti içindeler. Enflasyon oranında zam yapsak sektör olarak zarar edeceğiz. Gıda fiyatlarındaki artış üzerinden yaparsak bu kez müşterilerimiz reaksiyon gösterecek. İki arada bir derede kaldık. Bu işin altından kalkamazsak, sektörümüzü ve meslektaşlarımı zor günler bekliyor.”

You may also like