Anasayfa Köşe Yazarlarımız Genç Türk önderlerinden Ali Özsoy yazmış

Genç Türk önderlerinden Ali Özsoy yazmış

kadirkoc

NANKÖR

Bugüne kadar çok siyasi parti geldi geçti. ANAP’ı eleştirdiğinizde hiçbir ANAP taraftarının “nankör” diye size saldırdığını duydunuz mu? Ya da DYP, DSP v.s.

Bir tür AKP’li var. AKP’yi eleştirdiğinizde “nankör” diye ağzından tükürük saçarak haykırıyor. Bu Türk siyasi tarihinde bir ilk. Bu bize çok garip geliyor. Çünkü hepimiz rızkını alnının teriyle kazanan, emeğiyle hayatını sürdüren insanlarız. Neden AKP’ye veya reislerine karşı nankör olalım ki? Köpek miyiz biz? AKP’nin kemiğini mi yalıyoruz?

Ekmeğini kendi kazanan, namuslu, emektar, onurlu bir insan asla bir siyasi parti konusunda “nankör” diye savunmaya geçmez. Ama AKP’liler bunu yapıyor. Çünkü önemli bir kısmı asalak gibi hiç çalışmadan AKP sayesinde hayatını idame ettiriyor. Zaten daha üç gün önce reisleri aynen şöyle dedi “karnını doyuruyorsunuz, yine de oy vermiyorlar.”

Özellikle sosyal yardım adı altında ahlaksızca kamunun bütçesiyle yemlenen, haftanın 4 günü kadın kolları gezisi adı altında saçma sapan yerlerde börek kek tıkanan AKP’li eğitimsiz kadın seçmenler bu psikoloji içinde. Bir de bunlar “muhafazakar”, “evinin kadını” oluyor. Rızkının peşinde günde on saat işyerinde iki saat yollarda ter döken, bitap düşen kadınlara da etmedik hakaret bırakmazlar.

Siz sadece bir siyasiyi eleştirdiğiniz için size “nankör” diyorsa biri bilin ki ya maraba psikolojisi içindedir ya da …

AKP’lileri de kazanmak lâzım diye bir söz vardır sık sık yinelenen. Doğrudur. Bence de o cepheden kazanılacak çok kişi olabilir. Özellikle bu ekonomik kriz ve yoksulluk koşullarında. Ama gerçekleri bu denli sert ve çıplak söylersek ve ancak o cephede ekmeğini taştan çıkaran insanlardan biri varsa karşınızda belki o zaman kazanabiliriz. “Nankör” muhabbeti yapanlara onlar bizden daha öfkelidir emin olun. Çünkü ekmeğini kendi kazanan insanla asalak arasındaki çelişki yoksulluk ve kriz anlarında her türlü çelişkinin üstüne çıkar. Evine ekmek götüremeyen adamın kini büyük olur. İdeolojisi olmaz.

Ama dediğim gibi lafımızı esirgemeden ve özellikle bu “nankörlük” meselesinde gerekirse kırıcı olarak bunu yapabiliriz. AKP’lilik bir karakter ve ahlak bozukluğudur. Eğer o cepheden insan kazanacaksak önce bunu sık sık gündeme getirmek gerekir. Karşınızdaki AKP’li size çok sert ve ezberletilmiş yanıtlar verse bile devam edin. Tartışın. İkna edemeseniz bile bir iz bırakırsınız. Ama size “nankör” diyen biri varsa derhal o kişiyle irtibatı kesin. Siyasi çalışma yaparken AKP’li seçmenle karşılaşıldığında izlenecek strateji bu olmalı.

You may also like