Anasayfa GÜNDEM GELENEKTEN GELECEĞE ATA BAHÇESİ;

GELENEKTEN GELECEĞE ATA BAHÇESİ;

kadirkoc

Bursa’nın Nilüfer ilçesin’de kurulan Ata Tohumunun geliştirilmesi yeni neslin toprakla buluşturulmasını amaçlayan projenin başında ise genç ve bu güne kadar bir çok başarılara imza atmış Burak Fidanverdi isimli bir iş adamı var.

Burak Fidanverdi’ye sorduk bu projeyi yapma amacınız neydi?

Geçmişini bilmeyen sahip çıkamayan bir nesil geleceğe sahip olamaz. Bizde buradan yola çıkarak gelen ve gelecek olan yeni nesilin hem Gelenekten geleceğe Ata Tohumlarını tanıtmak hemde gençlere topraklarımızın bakıldığında ne kadar verimli ne kadar lezzetli ürünler vere bildiğini göstermeyi amaçlıyoruz.

Peki yapacağınız bahçelerde halk nasıl tarım yapacak bahçeleri kiralayacaklar mı?

Hayır sistem kiralama sistemi değil sahiplenme sistemi bir meta ayı kiralamayla sahiplenme arasında büyük bir fark vardır. Sahiplenirseniz sürekli gelir sürekli ziyaret edersiniz.

Bizim amacımız gençlerin ve ebeveynlerin topraklarını sahiplenmesini sağlamak toprakla meşgul olmasını sağlamak yazın ne ekersiniz kışın ne ekersiniz ürün hangi zamanlar içerisinde çıkar bunların tamamını bizler Ata Bahçesi içerisinde oluşturduğumuz seminer salonların’da hocalarımıza anlaştıracağız.

Bilinçli toplum neyin ne zaman yenmesi gerektiğini sağlıklı beslenmenin ne olduğunu her şeyden önce meyveyi sebzeyi dalından koparttıklarında ne kadar lezzetli olduğunun hazzını yaşatmak istiyoruz.

Gördüğümüz kadarı ile proje özenerek yapılmış projeyi tasarlarken öncelikleriniz nelerdi?

Buna ben size bir soru sorarak cevaplamak istiyorum.

Siz en çok nereye gitmek istersiniz…?

Tabiki en fazla huzur bulduğunuz bulduğunuz en çok mutlu olduğunuz oradayken hiç bir şeyi düşünmediğiniz bir yere gitmek istiyorsunuzdur.

Kesinlik’le haklısınız öğle bir yerde olmayı isterim tabiki!

Bakın gördünüz’mü insan oğlu her zaman suyun doğanın huzurun kuş cıvıltılarının olduğu yerlerde olmak ister. Çünkü bu insanın doğasında vardır. Ne size özel ne bana özel bir istektir bu bundan dolayı bir çok yer gezdik ekip arkadaşlarımla birlikte ama şuan projeyi gerçekleştirdiğimiz yer burası gerçekten cennet misali bir yer.

Göle çok yakınsınız aranızda sadece 800 Metre mesafe var. Bir hayal edin sabah kalktınız sessiz sakin bir ortam kuş sesleri eşliğinde ve göle doğru çocuklarınızla yada eşinizle bir yürüyüş yapıyorsunuz. Bol oksijen muhteşem tertemiz bir hava doğaya bırakmışsınız kendinizi şehrin gürültüsü ve uğultusundan uzak bir hayat sürüyorsunuz.

Yürüyüşten geldiniz ya BREAKFAST Salonumuz’da ada arazinizin içerisinde bulunan Ahşap’dan yapılmış işçiliğinden tutun mobilyalarına kadar özenle yapılmış evinizin verandasında kahvaltınızı yapıyorsunuz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra Ata Bahçenizi suluyor yada bir şeyler ekiyor yada yetiştirdikleriniz topluyorsunuz.

Burak bey öğle bir anlattınız’ki siz anlatırken o anı hem yaşadım hemde o heyecanı sizinle birlikte inanın bende yaşadım. Peki konumuza dönecek olursak burada Ata Bahçesini sahiplenmenin bedeli yüksek midir.

Bir BMW’ den ucuz Hacı Murat’dan pahalı ilaç parasın’dan ucuz doktor parasından pahalı aslın’da bu tamamen göreceli bir kavram ama bilinen şöyle bir gerçek var’ki insanlar ömürleri harcayarak biriktirdikleri parayı emekli olduktan hemen sonra sağlıklarını geri kazana bilme umuduyla harcıyorlar. Huzurun, Sağlığın, Mutluluğun bedeli biçilemez.

Sevdiğiniz bir insanın sağlığına kavuşa bilmesi için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Neden yapıyorsunuz? Sevdiğiniz insanın biraz daha hayata tutunabilmesi ve onun yaşam süre bilmesini sağlamak için çünkü sevdiğinizin canı her yandığında sizlerinde içinde fırtınalar kopar. İşte bizim bu bahçemiz bu projemiz sizlerin sevdiklerinizin sağlıklı ,huzurlu, mutlu bir yaşam süre bilmeleri için bu kadar önemlidir.

Projemizi Nilüfer Belediye Başkanımız Sayın Turgay Erdem ve çok değerli başkan yardımcılarımız başta olmak üzere Uludağ Üniversitesin’de Hocalık yapan değerli profesörlerimiz doktorlarımız tarafından’da desteklenmektedir.

Bahçenin proje tasarımında önceliğimiz sağlık ahşap evimizden içinde kullandığımız mobilya ve döşemelerine kadar her detayında sağlıklı ve sağlığa zararlı olmayan ürünler kullandık bizim derdimiz para kazanmak değil biz bu ATA BAHÇESİ Kooperatifi projesini gerçekleştirirken hedefimiz olarak belirlediğimiz krater sağlık’lı bireylerin yetişmesine çocuklarımızın toprakla buluşmasına vesile ola bilmektir.

Tabiki her şeyin olduğu gibi sağlıklı bir ortamın oluşturulmasının’da bir bedeli var. Bu bedel ise sadece bahçe hisse pay bedeli ve içine oluşturulacak imalatın bedelidir.

Sayın Fidanverdi son olarak bize ve okuyucularımıza söylemek istedikleriniz varmıdır?

Var tabiki olmaz mı!

Öncelikle Bursa halkını proje konusunda bilgi almak ve Nilüfer 23 Nisan Mahallesin’de bulunan ofisimize kahve içmek için bekliyoruz. Neden kahve diyoruz kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Biz Ata Bahçeleri ile gelen misafirlerimizin ve bahçe sahiplenen müşterilerimizin sağlıklı.mutlu,huzurlu uzun yaşa bilmeleri için bu projeyi oluşturduk sahiplendikten sonra bizler onların sağlıkla ,Mutlu ve Huzurlu yaşaya bilmeleri için her zaman elimizden gelenin en iyisiniz yapmak için mücadele edeceğiz.

Öncelikle sizlere bizleri dinlediğiniz için okuyucularınıza ise okudukları için teşekkür ederim. Her zaman sevgiyle ve sağlıkla kalın.

You may also like