İstanbul’un Pendik ilçesinde “Anadolum Sinerji” adlı sitede yaşanan olaylar üzerine Entegre tesis yönetim derneği açıklama yaparak olayın takipçisi olacaklarını söylediler.

Basın açıklamasında şunlar dile getirildi “

İstanbul’un Pendik ilçesinde “Anadolum Sinerji” adlı sitede yaşanan vahim ve üzücü olayları “Site Çetesi” adlı haber ile öğrenmiş bulunmaktayız. Soruşturma dosyasına göre sitenin yönetimini birtakım çıkar gruplarının ele geçirmiş olduğunu, şüphelilerin birlikte hareket etmek suretiyle site sakinlerinden fazladan para topladıklarını, toplanan aidatlardan haksız kazanç elde ettiklerini, söz konusu haksız ödemelere itiraz eden site sakinlerini silahla tehdit ettiklerini, site sakinlerinin sularını kestiklerini, sertifikası olmayan kişilerle siteye güvenlik hizmeti verdiklerini öğrenmiş bulunmaktayız.

Yaşanan bu elim ve vahim olaylar sitelerdeki denetim mekanizmalarının yetersiz oluşundan, genel kurulların usulsüzce yapılmasından, kat maliklerinin sitelerin yönetilmesi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarından, kat maliklerinin yönetim planının önemini bilmediklerinden,   site yöneticisi olmak için herhangi bir yeterlilik koşulu olmamasından, site yönetim sektöründe sektör standartlarının oturmamış olmasından ve yine 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki eksiklerden kaynaklanmaktadır.

Bu tür münferit olaylar site yönetim sektörü hakkında halk nezdinde olumsuz algıya yol açmakta ve toplumumuzda ki huzuru bozmaktadır. Devletimizin bir an önce bu konular hakkında gerekli kanuni düzenlemeleri yapıp her isteyenin kolayca site yöneticisi olabilmesinin önüne geçmesi gerekmektedir. Burada profesyonel site yönetim şirketlerinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Toplu yapı yönetimlerinin işin ehli olan profesyonel yapı yönetim şirketleri tarafından yönetilmesi ve tesis yöneticileri odasının kurulması gerekliliği önem kazanmaktadır.

ENTEGRE TESİS YÖNETİM DERNEĞİ Yasalar ile yönetilmek, amaç ve hizmet konuları doğrultusunda çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur. Entegre Tesis Yönetim Derneği olarak yaşanan söz konusu üzücü ve vahim olayın takipçisi olacağımızı, bu tür münferit talihsiz olayların önüne geçilmesi ve halkımızın konutlarında huzurlu ve rahat bir şekilde yaşayabilmesi için gerekli bütün fiili ve hukuki mücadeleyi dernek olarak vereceğimizi kamuoyuna saygı ile duyurmaktayız.”

ENTEGRE TESİS YÖNETİM DERNEĞİ

HUKUK MÜŞAVİRİ

AV. ERMAN ÖNEL

Bölgemiz İş insanlarından ve Entegre Tesis Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yahya Aydın konuyla ilgili Şunları söyledi “Bu iş ana bir meslektir, bu işi yapanların mesleki yeterlilik sertifikası edinmesi sonucu mesleği yapabilmeleri ve ivedilikle Türkiye Tesis Yöneticileri odası kurularak 8 bağımsız bölüm ve üzeri temizlik ve güvenlik hizmetinin bulunduğu daha az bölümü olsa da az bölümlü.mega yapıların yönetim yöneticilik süresi ve denetiminin bu oda tarafından yapılmasının toplumda infiale neden olacak olayların ve sektörün kurumsallaşması için elzemdir. Derneğimiz ve Aygök Yönetim olarak bizler sektörün gelişmesi için elimizden gelen çabayı göstermekten geri durmayacağız, bu tür olayları yakından takip ederek, sektörümüz içine sızmaya çalışan yapıları kamuoyuna sunmaya devam edeceğiz” diyerek konunun hassasiyetinin önemine vurgu yaptı…

Huryol Haber