Anasayfa Köşe Yazarlarımız EMEKLİNİN RÜYASI 2 EMEKLİ KALP HASTASININ BİTMEYEN ÇİLESİ…!

EMEKLİNİN RÜYASI 2 EMEKLİ KALP HASTASININ BİTMEYEN ÇİLESİ…!

kadirkoc

Selam sevgili okurlarım, 

Mutlaka aranızda emekli  ve de kalp hastası olanlar vardır. Bugün biraz pazara uğradım eve bir şeyler alalım diye ne mümkün pazarı boydan boya 3 kez dolaştım .

Her şey ateş pahası fiyatlar almış başını gitmiş. Cebimizdeki paralarsa kuruşlara döndü. Her neyse uzun lafın kısası yorgun argın iki parça bir şey alıp eve döndüm yorgundum.  Şöyle bir divanda kestire yim biraz dedim. İçim geçmiş,uyumuşum.

Rüyamda inanılmaz bir kaos ,inanılmaz karışıklık, yanlışların doğru kabul edildiği, doğruların unutulduğu,  ayakların baş, başların ayak olduğu,  hak hukukun yerlerde süründüğü, haklının haksız ,haksızların güçlü olduğu ,yalan dolanla her istenilenin elde edildiği, bunu yapmayanlara aptal diye bakıldığı bir yerdeyim. HAYIRLARA VESİLE OLA…!!!!

Sonrasında bütün bunları kalbim kaldırmıyor, aniden bir sancı sağ kolum kalkmıyor felç gibi hemen acile indiriyor komşular…Ve işkence başlıyorrrr.

*Personel; Önce kayıt yaptır kardeşim,

*Hasta; ölüyorum lütfen bir Dr. Bakabilir mi ? Perişanım bayılmak üzereyim.

*Personel; Olmaz kardeşim sıranı bekle, git tansiyonunu ölçtür.

*Hasta; Kimsem yok bayılmak üzereyim. Burası ACİLL değil mi? Yardım edin lütfen Doktor bir baksın tansiyonum uçtu, felç olacağım inan evladım

*Personel ; Ne yapalım kardeşim sistem böyle içeri dolu bekleyeceksin. Git tansiyonunu ölçtür, EKG çektir sonra Doktor bakar, bu arada sıra gelirse.

*Hasta; Kardeşim çok kötüyüm burası hastane ,ACİLLL değil mi..? Yardım edecek kimse yok mu…? Benim kimsem yok ,yürüyecek halimde yok fenayım. 

* Personel;Yok abla hepimizin işi var zaten saatlerce fazla fazla çalışıyoruz. Neyse ben sizi  EKG ye  götüreyim. 

*Hasta; Allah razı olsun. (EKG ye geldik.3 kişi sırada bekliyor .1 personel yetişmeye çalışıyor, )               *HEMŞİR , (Bir ara bana baktı. Gözlerim kapanıyor yüzüm pancar gibi ve sandalyeden düştüm düşeceğim)  Abla dedi . Sen iyi görünmüyorsun gel burada biraz uzan ,(sedyeden kalkan hastanın yerine beni  yatırdı.

Tansiyon makinasına bağladı 21 büyük 16 küçük tansiyon ,normal tansiyonum 10/6 şaşkınım içimden makine yanlış ölçtü galiba diye düşündüm. Bir daha ölçtü,8/4 bir daha 20/15 kısaca tansiyonum çıldırmış. Bir kaç kez daha ölçtü, koşarak gitti sanırım Dr ile konuştu elinde bir dil altı ile geldi. Bunu için. Ben bu arada iyice paçavra oldum.

*Hasta ; Bu nedir ben kalp hastasıyım 2 büyük ameliyat geçirdim. Doktorlar aspirin bile içirmiyorlar zaten güne 10 tane ilaçla başlıyorum.

*Hemşir ; iç abla iç, hemen iç …!!!! 

*Hasta; Dr bir görseydi

*Hemşir ; EKG yi çekelim sizi Dr rica ettim göstereceğim .Belli iyi değilsiniz. ( EKG çekildi ) Hemşirle nihayet Doktor yüzünü gördük . Oda tıklım tıklım …

*Dr. ; neyin var ? Bu arada evraklar elinde…!

*Hasta ;Kolum felç ,Kalbim şıkıştırıyor, kalp hastasıyım ,2 büyük ameliyat geçirdim, iyi değilim ,bir damarım halen tıkalı imiş.

* Dr. ; Hiç muayene etmeden ,fizik doktoruna yönlendiriyorum ,bir görsün..!!! Haaa bir de kan alınsın bakalım bir şey var mı? 

* HASTA; Ben ,ama, ben

*Doktor; Haydi kardeşim, sırada bekleyen var …!!!

*HASTA ; Nerede bu kan alma yeri, Fizik dr. nerede? Yürüyemiyorum, nasıl gideceğim.?

*Hemşir ; Şu kanı alalım onu da götürüp diğer blokta ki kan tahlil merkezine vermeniz gerek 1 saatte sonuç çıkar merak etmeyin. O zaman belli olur kriz geçirip geçirmediğiniz…! Ya bu işkenceyle zaten krize davetiye çıkarılıyor

*HASTA; İnanamıyorum, şaka gibi burası ACİLLL OLAMAZ CEHENNEM OLMUŞ,CEHENNEMMMM

Bütün gücümü toplayarak ,hemşirin desteği ile ( iyi birine benziyor ,şu ana kadar yardım etti sağ olsun )kan alma odasına gittik .Kan alındı ve  kan tüpü elime tutturuldu, ( ACİLE GELDİĞİME BİN PİŞMANIM )

Hemşir ; çabuk götür kan merkezine acil baksınlar bekletme abla…Kriz geçiriyor olabilirsin.

Hasta ; Başım dönüyor, yıkıldım yıkılacağım, Sağa ,sola baktım yardım edecek biri var mı? Diye herkes kendi derdinde… benim hatırladığım eskiden kan verirdik onlar gerekli birime iletirdi. şimdi eline tutuşturuyorlar ,götür birime ver diye…Allahım sen sabır ver ,sabırrrr ver ne olur. Duvarlara çarpa çarpa, duvarlara tutuna tutuna, sürüne sürüne gittik kan merkezine verdik kanı. Başımda  dönüyor

( Bu arada beyin kanaması mı geçirirsin, kalbin mi durur, ACİLLL de misin belli değil.)

Her neyse Yan binaya geç 3, kata çık koridorun sonunda en sonda fizikçi ye geldik. Rica ettik insanlara zar zor içeri girdik. Nihayet insan evladı bir DR.

*Fizik DR; Hanımefendi oturun iyi görünmüyorsunuz…Sorun nedir? 

*Hasta  ; Hocam kolum tutmuyor aniden böyle oldu ,Kalbim sızlıyor, yanıyor, nefes alamıyorum, tansiyonum dengesiz bilemiyorum.

*Fizik Dr.; Kalp krizi olabilir Kalp Dr. Gördü mü? 

*Hasta ; Hayır önce sizin görmenizi  istediler, bir de kan aldılar.

*Fizik Dr.; Muayene etti, ( Film çekimine yolladı , Kol Filmi çekildi )Filmlere baktı. Bu pek bizlik değil ama size bir jel, birde ilaç yazacağım.3 ay kullanın bakalım sonra gelirsiniz bakarız tekrar

*Hasta ; Tmm hocam ama ben  İlaç alamıyorum ,yeni ameliyat oldum 10 adet ilaç kullanıyorum Doktorum başka ilaç kullanamazsın diyor.

*Fizik Dr.; Peki ben jel de yazdım . Onu kullanırsınız o zaman.3 ay sonra gelirsiniz.

*Hasta ; Teşekkür ederim hocam. Dedik ve çıktık. Şimdi sıraların üzerinde otur bekle, Tahlilin çıkmasını ve nihayet tahlilin çıktığını pano da gördük. Acil Doktorun yanına gittik .

*Acil Dr.; Bir şey görünmüyor dedi. Bekleyin bir saat sonra bir kan daha alınsın. Sonuca göre, sonra gidersiniz Bu arada tansiyon yine alındı 15/10 nabız 120

*Hasta ; Yine aynı işkence ,yine aynı acılar, kan aldır, git kan odasına ver bekle…!!!! 

 İnanın Sağlam olsanız ölürsünüz…!!!  Doktora bir şey diyemiyorsunuz ayrıca haliniz yok kimseyle savaşacak

Belki dil altı verilmese çoktan çökmüştüm. Her neyse yine bankların üstünde 1 saat daha bekle…Sonuç; şimdilik bir şey yokmuş …! (Sabah 11,00 de geldik. Gece saat 8,30 olmuş)

*Acil DR.; Şimdilik eve gidin yarın sabah aç gelin bir kan daha alınsın. 

* Hasta ; Peki hocam dedik ve evin yolunu tuttuk . ( Peki bir şey yoksa bu kadar kanı niye alıyorsunuz ,peki bir şey varsa  hastayı niye süründürüyorsunuz ,GEREĞİNİ YAPMIYORSUNUZ  HAAA SİSTEM,SİSTEM  SAĞLIK SİSTEMİ YENİLENDİ MÜKEMMEL MİŞŞŞ… mükemmelliği  bu işlemler sırasında ben göremedim, Özele git kardeşim diyecekseniz   170 ile 350/500 arasında oynayan muayene ücretleri hele birde tahliller işin içine girince 1000/1500 tl yi buluyor maaşımız  1300 tl … AÇMI KALAYIM BİR AY KARDEŞİM ne yapayım mecburen Devlete sığınıyoruz. ) 

Malum yarın daha zor bir gün ilaç almadan güne başlayamıyorum .Peki ilaçsız kanı nasıl aldıracağım aç karnına..!!! Düşüne düşüne kapıya çıkıp taksiye bindik eve geldim. Sancı devam ediyor. Sıkıntılar da çok kötüyüm ,kimsem yok ,korkuyorum geceden ve yalnızlıktan kapı çaldı komşum Hacer bir çorba yapmış açsındır iç sıcak sıcak …iyi ki güzel dostlar, komşular var. Çorbayı içtim uyumuşum.

Sabah ilaç almadan hemen acile indim. Rica ettim insanlardan sırayı biri verdi kan alındı. Başım dönüyor, Sağ kol uyuşuk kaldıramıyorum iptal, kalp ağrısı devam  ve tansiyon oynak ,yüksek, nefes alamıyorum daha da daralmış durumdayım, hemen ilaçlarımı aldım .Sıralarda yine bekle 1 saat sonra dr gittik nihayet yeni Dr. Gelmiş evraklara baktı.

*Acil 2, Dr. ; Sizi bir Kalp Dr. Görsün, Gidin  o baksın. Dedi. Aldık evraklarımızı in aşağı, çık yukarı geç yan binaya her neyse geldik Kalp Dr. kapısına ana baba günü tek Dr. varmış rica ettik kapı açık tam hocam diyeceğim ki…Dr avaz avaz bağırıyor gidin randevu alın bakmıyorum 

Hasta ; ama hocam acilden  Dr. yönlendirdi  Acilll (  Bu arada raporlu ilacımın günü geçiyor yazması gerek ) 

*Kalp Dr. ; Çıkın, çıkın, gidin randevu alın randevusuz bakmıyorum ÇIKINNNNN 

*Belki biraz sonra bakar dedim bir hamle daha…mümkün değil utanmasa herkesi tekme tokat kapı dışarı atacak (Artık neye kızdıysa ,sevgilisiyle kavgamı etti ,sorunlarımı var? bu arada Dr.Ürdünlü ( ithal galiba  )

*HASTA ; Acile dönüp durumu aktardım. Bu arada effient bitmiş bilen bilir kanın yapısını düzenleyen en çok dikkat edilmesi gereken ilaç,2 gün almazsanız kalp krizi riskiniz var zorunlu ve raporlu ilaçlardan biri maalesef bitmiş bana yazar mısınız bari dedim. Ben yazsam da  eczane vermez dedi . Peki  ne yapacağım raporluyum bu ilacı almam gerek  Dr. yazayım ama eczane vermez uzmana yazdırmanız gerek, ya da Aile hekimine gideceksin. Peki Aile hekimi nerede ilçenin diğer ucunda sağlık ocağına gideceksiniz Peki  deyip çıktık . 

Eczaneye gittik ilacı veremeyiz uzman yazması gerek dediler ve mecburen, Aile sağlık hekimine sancılar içinde geldik ilacı yazdı durumu görünce bir de Kalp dr.nun bakması için bir kağıt verdi. 

Tekrar hastaneye gelip Kalp Dr. yanına çıktık mutlaka bakar diye …ama nerede …!!!  Dr yine avaz avaz yüzümüze bakmadı ağzından tükürükler saçarak herkese bağırıp çağırıyor. bakmıyorum gidin randevu alın ( Malum para kazanması gerekiyor )

Acılarla eve döndüm telefonu aldım Randevu alıp gideyim bari diye…MEŞGUL,MEŞGUL,MEŞGULLLLLLL HAH DÜŞÜRDÜM GALİBA Telefonda ki ses 2,5 dakika bekleyeceksiniz sistem dolu diye anons verdi bekledik. Sonrası  malum ÇİN İŞKENCESİ. ADINIZ,SOYADINIZ,TALEBİNİZ,TC NİZ VSVS ONU DA AŞTIK 

*SANTRAL 182 ; TAM BİR  AY SONRAYA UYGUN GÜN VAR ( Hanımefendi  kalp krizi geçiriyorum lütfen ) MAALESEF HANFENDİ SİSTEM MÜSAADE ETMİYOR YAPACAĞIM BİR ŞEY YOK ÜZGÜNÜM  İSTİYORSANIZ ONAYLAYIN,ONAYLIYORMUSUNUZ 

*HASTA ; EVET EVET KARDEŞİM ALLAH KAHRETSİN. BU SİSTEM DE DİRİ DİRİ ÖLDÜRÜYORLAR İNSANI. AAAAAAA  SİSTEMİ DÜZELTTİLER HASTANELER SÜPER SORUN YOK DİYEN VARSA GELSİN GÖRSÜN, YAPTIKLARI SİSTEM NASIL İŞLEMİYORRRR  

VEEE ŞİMDİ O BİR AYI GEÇİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ ÖLMEZ DE SAĞ KALIRSAK, BAKALIM BU SİSTEM YÜZÜNDEN BAŞIMIZA NELER GELECEK DAHA…!!! SAĞLIK SİSTEMİ DÜZELMİŞ MİŞ.

Derken soğuk soğuk ecel terleri dökmüş bir halde Divanda uyandım.

Aman Allah’ım o nasıl bir rüyaydı. Kalkıp bir bardak su içtim Şükürler olsun ki RÜYAYMIŞ, Şükürler olsun ki evimdeyim ve sağlıklıyım

Sevgiyle kalın, Sağlıkla kalın dostlar,

Nesrin Akkoç

 

You may also like

1 yorum

Gülşen İpek 5 Haziran 2020 - 23:51

Sağlıkla ilgili anlatılan rüya değil maalesef hepimizin başına gelen bir gerçeği yansıtıyor.Bu da sistemde hatalar olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini vurguluyor.Hastanın mağduriyet yaşamaması,kendi doktorlarımızın haklarının korunması ve sistemin daha işlevsel hale dönüştürülmesi en büyük dileğimiz.Sağlıkla kalın..

Comments are closed.