Anasayfa Köşe Yazarlarımız Doğrudan (temin)! Yolsuzluk!

Doğrudan (temin)! Yolsuzluk!

kadirkoc

Sevgili okurlarım, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz “geçmiş dönemde usulsüzlük yapıldığını” ortaya atıyor, oysa usulsüzlük öyle olmuyor.
Yıllardır Müfettişler tarafından denetlenen Silivri Belediyesinde en ufak bir şaibe tespit edilememistir, edilmiş olsaydı hükümet Özcan Işıklar’ı görevden almakta zerre tereddüt etmezdi.
Olayın aslı, “bir kaç kamyonun ve is makinalarının yüksek bedelle kiralanması” oysa usulsüzlük o dönem yapılan ihalede degil, bugün yapılan “doğrudan temin”de, o ihaleler kik ten geçti, yeni yönetim tarafından ibra edildi, 30 bin, 9 bin polemiği ise tamamen algı çalışmasıdır, ilk 100 günde hiçbir başlangıç yapamayan Volkan Yılmaz kamuoyuna algı yaratma peşine düşmüştür.
Bir kamyon 30 gün 8 saat üzerinden çalıştığında ay’lık olarak 13.500 tl ortalama mazot yakar, kamyonun modeli eskidikçe bu rakam, 20.000 tl ye kadar çıkabilir.
13.500, 20.000 ortalamasını baz alırsak, 16.750 tl paraya ulaşmış oluruz, üzerine 9. Bin tl çıplak kamyon kirasını koyarsak, 25,750 tl ye ulaşmış oluruz. 10 yaşın üzerinde kamyon kiralamanın riskleri ise cabası, 10 yaşın üzerindeki kamyon her an arıza vermeye hazırdır, burada kaybedeceğiniz zaman ve iş gücü kaybını konuşmuyorum bile.
Sayın Volkan Yılmaz Başkanım doğrudan temin yöntemiyle yaptığı hizmet alımında suç işlemiş görünüyor, muhtemelen bu suçu islemeye bilerek itildi. Kamu ihale kanuna vakıf olmaması ona suç işletti, birisi çıkıp suç duyurusu yaptığında görevi kötüye kullanmaktan yargılanıp ceza alacaktır.
Bildiğim kadarıyla Belediyeler 237 sayılı kanuna tabi, ilgili kanuna (ilave fıkra: 02 10 2014 tarih ve 29137 sayılı RG, = 15 9 2014 tarih ve 2014 6814 sayılı bakanlar kurulu kararı) a maddesi’nde “kiralama yapılacak aracın kiralama bedeli aracın kasko değerinin % 2 sini geçemez” diyor yani Sayın Başkanın doğrudan temin yöntemiyle kiraladığı aracın kasko degeri 450. Bin tl olursa, ancak 9. Bin tl ye kiralama yapabilir, ki kiralanan araçların değeri ortalama 100 bin tl civarı, 4 bin tl den fazlası usulsüz işlemdir l.
Yine dogrudan temin yöntemiyle kiralanan is makinasına baktığınız da 2005 model olduğunu görüyoruz, bu modeldeki is makinası ekonomik ömrünü tamamlamış kabul edilir, bu is makinası ancak sanayi de çalışır, oda, usta başında bulunursa.
Sevgili Başkanımızı birileri fena aldatıyor, Belediyecilik tecrübesi olmamasının, iyi niyetinin kurbanı oluyor.
Şu anda bariz bir usulsüzlük var, 4 bin tl ye ancak kiralanması mümkün olan bir araç iki mislinden fazla 9 bin tl ye kiralanmış.
Sayın Başkan “geçmişte usulsüz ihale yapılmış” diyerek, kanunsuz bir işleme imza atmıştır.
Bu konuyu bu saatten sonra siz kapatmak isteyebilirsiniz, ben şahsî olarak kapatmayacağım, “sırça köşkte oturanlar, baska pencereye tas atmayacak”.

You may also like