Anasayfa Genel Cinayette hepimizin parmağı var

Cinayette hepimizin parmağı var

kadirkoc

Sevgili okurlarım, bugün hepinizin canını sıkmak için yazıyorum.

16 Yaşındaki Ali Koç’lar bizlerin güle oynadığı evin inşaatında ölüyorsa ve toplum olarak buna hepimiz sessiz kalıyorsa, ölelim gitsin çünkü insanlığımız ölmüş.

Ali sizin çocuğunuz olduğunu düşünerek lütfen empati yapın, yapalım.

Bu iş cinayetleri ancak toplumsal farkındalık olursa engellenir.

Nerede bir kadın cinayeti olsa toplum olarak ayağa kalkıyoruz, kalkmalıyız da.

Biliyormusunuz? her yıl kadın cinayetlerinin en az 3 misli iş cinayeti yaşanıyor, kaç siyasi parti bir basın açıklaması yapıyor, hangi sivil toplum örgütü eylem yapıyor? koskocaman bir hiç.

Bu cinayetler topluma duyurulmuyor neden biliyormusunuz, çünkü hiç kimse istemez yaşayacak olduğu dairenin inşaat halindeyken bir çocuğun o noktada öldüğünü bilmek, bilirse küçücük çocuğunun emekleyerek şirinlik yaptığı salonun tam orta noktasında bir başka çocuk ölmüş. içiniz acıdı değil mi, işte bu yüzden sizlerin duyması istenmiyor iş cinayetlerini.

Hepimizin sorumluluğu var sevgili dostlarım.

Basının suçu yok mu, elbette ki en az işveren kadar basının suçu var.

O devasa siteleri yapan inşaat şirketleri basını reklam adı altında susturuyor, susuyorlar çünkü beden gücüyle ekmek çıkarmak onlara göre değil, masa başında oturalım, kahvemizi içelim, akşama da reklam paramız daha bol gelecekse bize cinayetten değil mi?

Bugün yaşadığınız o konforlu ev yapılırken, kaç kişi düşüp belini kırdı, kaç çocuk işçi çalıştırıldı, kaç çocuk ölmüş olabilir hiç bir fikriniz yok değil mi, çünkü biz basın olarak bu cinayetleri sizden gizliyoruz, size bunları anlatırsak ağababamız desteğini çeker üzerimizden.

Birde şu açıdan bakalım, biz bu tür haberleri yaparak duymanıza vesile oluyoruz, siz çokmu duyarlısınız sanki, değilsiniz kusura bakmayın.

Değilsiniz, biz tehdit alırken, dayak yerken, kurşun yerken sadece olayın magazinsel boyutuna bakıyorsunuz.

Bizler, sizler duyarsız ve umarsız olduğumuz sürece daha çok Van’lı Ali, Trabzon’lu Dursun, Uşak’lı Muhsin, Edirne’li Erdinç’ler ölecek iş cinayetlerinde, kadın cinayetlerini yarısı kadar ilgi duysak, iş cinayetleri yarı yarıya düşer çünkü iş cinayetlerinin %90 ihmalden kaynaklanıyor.

Televizyonlarda iş güvenliği eğitici reklamlar vermek devletin görevi, bir şantiyedeki iş güvenliği eksikliğini gördüğünde onu bizlere ve Devlete duyurmak Milletin görevi.

Sözün Ali Koç kardeşimizin ölmesinde hepimizin bir nebze payı var, ben kendi adıma Ali’den bana hakkını helal etmesini istiyorum, ailesine sabırlar dilemekten başka bir şey yapamıyorum, ya asıl  sorumluluğu olanlar sizlerinde elinden bir şey gelmiyor mu, aynı festivalde göbek atmaktan başka!

Bu olayı adalet yerini bulana kadar takip edecek bir kaç kişi elbet çıkacaktır…

 

You may also like