Anasayfa Asayiş Cinayet göz göre göre geldi

Cinayet göz göre göre geldi

kadirkoc

Sevgili okurlarım, bugün bir cinayet işlendi, Silivri Belediyesinin öncülüğünde yapılan Varnalı Konutları inşaatında gencecik fidan soldu.

Van’dan evine bir lokma ekmek götürmek için yola çıkan küçük Ali iş cinayetine kurban gitti.

Burada değinilmesi gereken bir çok konu var, yıllarca inşaat sektöründe çalışmış, iş yapmış biri olarak diyorum ki bu ilk değil, önlemler yeterince alınmadığı müddetçe son hiç olmayacak.

Bu cinayette fatura şantiye şefine kesilecek, oysa şantiye şefi kendine verilen emrin dışına çıktığı anda aynı gün kapı dışarı edilir, bu duruma bir çok kez şahit oldum.

Burada birinci sorumlu Silivri Belediyesidir ve uhdesinde bulunan SİYTAŞ’tır ve yüklenici konumundaki Saral inşaattır.

Öncelikle bu saydığım kuruluşların tepe yöneticileri alınmalı.

Ana işveren konumundaki Silivri Belediyesi bu işi SİYTAŞ a devrederken “yaşı küçük ve kaçak işçi kesinlikle çalıştırılmayacak” dedi mi, SİYTAŞ Saral İnşaatla sözleşme yaparken, “kaçak işçi ve çocuk çalıştırılamaz” maddesini sözleşmeye koydu mu? şayet bunlar olduysa sorumluluk Saral İnşaata geçmiştir.

Saral İnşaat patronları Üç Otuz paraya çalışan ve iş garantisi olmayan şantiye şefine burada “kaçak işçi çalıştırma” emrini vermiş olsaydı o şantiye şefi o çocuğun orada çalışmasına asla göz yummazdı.

İş Güvenliği Şirketi hangi yetkinlikte, bir çok İş Güvenliği Şirketi sadece parasını alacağı zaman şantiyeye gidiyor, çalışanların güvenliği onların umurunda değil, oysa iş güvenliği yetkilisi eksik gördüğü anda o şantiyedeki işleri durdurma yetkisine sahiptir, ama patronla özel ilişkisi bulunan şirketler bu yola asla başvurmuyor.

Bizde kanun sadece kitapta yazar, uygulamaya gelince kanun dışılık gözle görülür hal alır.

Silivri Belediyesi uhdesinde yapılan bir çok iş kaçak işçilerle yapılıyor, bu çalışan kaçakları ben görüyorum da Belediye yetkilileri görmüyor mu, elbette görüyor ama görmezden geliyorlar.

Sevgili okurlarım şöyle düşünmenizi asla istemem “Kadir Koç Volkan Yılmaz muhalifi bu durumu fırsat bilerek ona zarar vermeye çalışıyor” asla böyle bir niyetim yok, Sayın Başkan inşaat sektöründen gelmiyor, bazı şeyleri bilmesi mümkün değil, ama orada Teknik Başkan Yardımcılarının görevi bu kontrolleri yapmak, bizim Başkan Yardımcısı yada yardımcıları oturmuşlar masaya mesailerini doldurma gayretindeler, çünkü siyaseten bir beklentileri yok, fatura kesilecek kişi siyaseten Başkandır.

Buradan alenen ilan ediyorum tüm şantiyeleri tek tek gezeceğim, bir şekilde o kaçak çalıştırdığınız işçileri kamuoyuna açıklayacağım.

Küçük Ali’nin Anası oğlum eve ekmek getirecek diye beklerken, yanmış, yetmemiş İnşaattan düşerek parçalanan cenazesini karşılayacak, sorumlu olan başkan yardımcısı da Değirmenköy Domates Festivalinde ego kasacak, yok öyle yağma.

 

You may also like