Anasayfa Genel Büyük rezalet!

Büyük rezalet!

kadirkoc

Sevgili okurlarım, geçtiğimiz haftaya sadece bir konuya ayırıp bazı araştırmalar yaptım, özellikle Büyükçekmece , Çatalca Silivri Bölgesindeki yapılaşmanın ana hammaddesi olan hazır beton sektörünü inceledim, bulduğum şeyler tek kelimeyle ifade edilebilir “REZALET”.

Bölgede faaliyet gösteren HAZIR BETON firmalarından fiyat alarak işe başladım bana verilen fiyatları sizlerle paylaşmak istiyorum C30 için verilen M^3 fiyatlar şöyle, A firması 990, B firması 1.050, C firması 1.100 TL.

Araştırma yaptığım firmalardan bir tanesi ise ADM Beton, onlardan aldığım  fiyat ilginç bir şekilde bir anda 1.400 TL Rakamına çıkıyor, böyle olunca maliyet araştırmasına girişerek THBB (Türkiye Hazır Beton Birliği) dahil olmaz üzere maliyet araştırması yaparak  somut gerçeklere ulaştım.

Silivri, Çatalca, Büyükçekmece bölgesinde ortalama maliyetin 1.178 TL (M3) olduğunu gördüm bunu Beton imal eden bütün firmalar doğrulayacaktır.

En pahalı beton üretip satan ADM Beton sahibi Necati Kılıç’tan randevu talep ederek bu durumu bana açıklamasını talep ettim, talebim olumlu karşılandı .

Necati Kılıç’a ilk sorum şu oldu “Siz neden bu kadar pahalı beton satıyorsunuz, ticari rakipleriniz neden bu kadar ucuza satabiliyor?”

Necati Kılıç şunları söyledi, “Öncelikle biz beton üreten tesisleri kendimize rakip görmüyoruz, çünkü biz bölgenin en fazla konut üreten firmalarından bir tanesiyiz sadece kendimize beton üretmek bile bizi tatmin ediyor, elbette bizde piyasaya beton satmak isteriz ama o fiyatlara beton satmak için çalmak zorunda kalırız, biz şu anda piyasaya beton satamıyoruz, eski bağlantı yaptığımız İnşaat Şirketlerine ve kendi imalatlarımıza beton üretiyoruz. Bu arada yanlış anlaşılmasın, kapasite olarak son derece yeterliyiz 1.400 TL rakamına (Uzaklık yakınlık değişkenlik gösterebilir) ulaştığımız anda bizde beton satıyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

” Kamu yani Devlet projelerinde yapı denetim şartı bulunmuyor, bu projelerde dışarıdan laboratuvar hizmeti alma zorunluluğu var, hangi şartlarda kırım raporları alınıyor bunu da incelemek gerekiyor” dedi.

Necati Kılıç şunları da ekleyerek sözlerini tamamladı, “1 Metreküp beton için 340 KG Çimento kullanmak zorundasınız siz bunu 290 KG kullanırsanız elbette daha ucuza beton üretirsiniz, veya Bir Metreküp Beton 2.300 KG civarı gelir, siz 2.100 KG ortalama beton yollarsanız elbette maliyetiniz düşer, vatandaş bir tableyi 40 Metreküp betonla dökerken üstündeki tableyi 45 Metreküp betonla döker işte böyle ucuza beton satabilirsiniz, biz aile olarak haramın helalin ne olduğunu biliriz Hacı Babamız çocukluğumuzda bize bunu öğretti, böyle bir terbiye almış insanlar olarak biz çalarak değil hak ederek kazanarak yatırımlarımıza devam ettik ediyoruz. Bölgemiz Deprem riski altında bizim betonda yapacağımız gram hile onlarca insanın ölümüne sebep olabilir, bunun vicdani sorumluluğu çok büyük, gerekirse santrali kapatır ama bu yola asla tevessül etmeyiz” diyerek sözlerini bitirdi…

 

You may also like