Anasayfa GÜNDEM Bütçe de kaçak alkol!

Bütçe de kaçak alkol!

kadirkoc

Sevgili okurlarım, her yıl hükümetler ve yerel iktidarlar bütçe yapar, bu bütçelere bakarak gelecek yapılabilecek yatırımları görebiliriz.
Silivri Belediye başkanı 2020 bütçesini yaptı ve söylediğine göre bütçe fazla verdi yani öngördüğü kendi bütçesini harcamamış, kısacası “harcayacağım” dediği parayı harcayacak yer bulamamış!
Belediyeler özel şirket mantığıyla yönetilemez, hizmet üretmezsen para kasanda kalır ama özel şirketler kasasında nakit tutmak zorunda hisseder sebebi ekonomik kırılganlıklarda ayakta kalabilmektir.
Sayın Belediye Başkanı kendi özel şirketinde bu dengeyi tutturamamış olsa gerek ki Başkan olduğunda aile şirketi konkordato ilan etmek zorunda kalmıştı.
“Hesap uzmanı” olduğunu iddia ederek Belediye Meclis salonunda ahkam kesen Belediye Başkanı bu uzmanlığını aile şirketinde gösterememiş olduğunu unutuyor, kimsede hatırlatmıyor.
Aile şirketinde ağzı yanmış olan Belediye Başkanı Belediye yönetirken ekonomik dehasını ortaya koyarak “kasamda nakit var” diyebiliyor, “bütçem artı verecek” diyerek hizmet üretemeyeceğini beyan ediyor, para harcamak bile bir vizyon işidir.
İki çeşit esnaf vardır biri kazandığını pavyonda harcar işine yatırım yapmaz, diğeri vizyon oluşturur işine yatırım yapar, elbette işine yatırım yapan esnaf başarılı olur ama Belediye bütçeleri böyle değildir, halkın parasını bütçe olarak ortaya koyan Belediyeler o paranın tamamını o halka harcamak zorundadır, harcamıyorsa, ya beceriksiz, yada o vizyonu yoktur.
Sayın Belediye Başkanı Pandemi sürecini önemsediğini anlatırken “Biz Emniyete yazı yazdık, yakalanan kaçak alkolü istedik, aldığımız kaçak alkolle dezenfektan yaparak halka sunduk” diyebildi.
Kaçak alkolden 60 kişi zehirlenerek öldüğü gerçeğini görmezden gelerek kaçak alkolü meşrulaştırdığının bile farkında değil, Vatandaş “Belediyemiz dezenfektan yapıyorsa demek ki bu alkol zararsız, bende bunu içebilirim” diyerek zehirlenirse ne olacak?
Yöneticiler ağzından çıkan cümlelerin nereye gideceğini iyi düşünüp tartmalı, konunun nereye gideceğini hesaplayabilmeli, çok konuşursan çok gaf yaparsın, boş konuşursun Sayın Başkan.
Gelelim bütçeye bu bütçeyle hizmet üretmek neredeyse imkansız, öz sermayeden satış yapmadan yeni bir hizmet üretmek söz konusu bile değil, seçim dönemlerinde bol keseden atmanın bedeli iktidara gelince ödeniyor.
Geldiğimiz noktada yapmamız gereken yeni gelir kaynakları oluşturmak bunun en kolay yolu ise Organize Sanayi Bölgeleri, Teknoparklar oluşturmak, Belediyeler buralardan direk kaynak elde ediyor.
Bu bütçeyle sihirbaz olsanız yapacaklarınız ancak bu kadar olur, bunun yanında, siz birde kasada para tutma hesabı yaparsanız “yandı gülüm keten helva”.
Ak Parti’yi yok saydığınız müddetçe hizmet üretme şansınız yok, sizi iktidara taşıyan Ak Parti ve seçmenleri, o seçmenler Başkanlık katına çıkmaya korkar olmuş, bunun farkına varan Ak Parti Grubu nöbetçi Meclis Üyesi yöntemine başvurmak zorunda kaldı, biz buna “Gölge Başkanlık Makamı” diyoruz…
Sayın Başkan yöntemlerinin yanlışlığını seçim sathına girdiğimizde görecek ama o zaman Silivri 5 Yılını kaybetmiş olacak, kendisi de siyasi geleceğini kaybetmiş olacak, bugün etrafında “Sen büyüksün, her şeyi Başkanım bilir” diyenler, “Biz demiştik” diyecekler.

You may also like