Anasayfa Köşe Yazarlarımız BÖRÜ BUDUN’DAN, MİT’E!!!

BÖRÜ BUDUN’DAN, MİT’E!!!

kadirkoc

Devleti ayakta tutacak olan şey istihbarat ağının sağlamlığıdır.

552-745 yılları arasında yaşamış Göktürk devleti kağanı Vezir Bilge Tonyukuk tarafından Kutluk Kağan’a 680 yilinda kurdurulan “Börü Budun” adlı istihbarat örgütü Türk tarihinin ilk istihbarat örgütü sayılır.

Buradan başlayarak istihbarat teşkilâtlarımızı incelediğimizde Türk devletlerinin en güçlü dönemleri aldıkları istihbaratlarla orantılı. Ne zamanki istihbaratta zaaf gösteriyoruz o zaman ulus olarak hep gerilemeye uğramışız.

Börü Budun,Teşkilatı mahsusa,  yeni osmanlılar cemiyeti, mah ve son olarak MİT bunlar başlıca örnekler. 1600 yıllık tarihimizde sayısız istihbarat örgütü kurmuşuz. Lakin Yakup Cemil yada Hiram Abas bulmak her zaman mümkün olamamış. Dünyada devlet yoktur ki istihbarat faliyeti olmadan başarılı olmuş.

Yazılı tarihimizde yüzlerce olumsuz örneği olmasina ragmen biz halen istihbarat örgütümüzü tartistirmaya devam ediyoruz.

İstihbarat örgütümüz ne zaman iç ikdidar kavgasına alet edilmiş, kaybeden Türkiye olmuş. 90 yılları hatırlayanlar bilir Tansu Çiller Mit eliyle Mesut Yılmazı izletip dinletiyordu, sonuç olarak devletimiz o dönemde ağır bedeller ödedi.

15 temmuz öncesinde Mit içinde yuvalanmış F tipi hainler düşman veya tehlikeli gördükleri herkesi yakından takip edip izlediler. Görünürde emniyetin yaptığı dinlemeler olsada Mit’in bu durumdan habersiz olması imkansızdı.15 temmuzun temeli 1987 yılında atıldı dersem abartmış olmam. Ta o tarihte Mit içinde siyasi ikdidar ve cemaatlerin adamları çoğunluklu olarak girmeye başladılar. Eskiden var olanlar güç dengesi içinde kaybolup gittiler. Fetullah şarlatanı istihbaratın önemini kavrayacak yapıda biri değildi ama akıl hocaları bu önemin farkındaydılar ve bu haini dünyanın her yerinde kullanacakları bir maşa haline getirdiler. Güç sarhoşluğu çeken gülen haini 15 temmuz kalkışmasının emrini vermekten çekinmedi ve bu emri verirken belki icazet alma gereği bile duymadı, devletin her noktasına sizdigindan emin olan hain Türk ulusunu hesaba katmamıştı.

Asıl konumuza dönmek gerekirse 15 temmuz bize istihbarat zafiyetimizi  göstermiş oldu, Cumhurbaşkanımız darbe kalkışmasını eniştemden öğrendim diyorsa Vay benim ülkeme.

İstihbarat konusu bu ülkenin en önemli sorunudur, seçimler, sistem, başkanlık  tartışmaları istihbaratın yanında çerez bile değildir..

Seçimleri kim kazanırsa kazansın Türk ulusu baki kalacaktır.

Hangi sistem gelirse gelsin o sistem ulusun kabulüne sunulacaktır.

Kim başkan olursa olsun er yada geç gidecektir ama istihbari özelliğimizi kaybedersek bu ulus aklını kaybetmiş durumda kalacaktır.

Akılsız seçim olmaz, akılsız sistem olmaz, akılsız başkan olmaz. Kısacası akılsız devlet kalmaz.

 

You may also like