Silivri Fatih Mahallesinde 97 Ada 67 Parsel de İlköğretim alanı olarak ayrılmış 6.400 Metrekarelik Alan Akdeniz İnşaat tarafından kat karşılığı sözleşme yapılıyor.

Akdeniz İnşaat Sözleşmeye istinaden orada yaşayan Roman Vatandaşların evlerini yıkıyor, yani alan temizliği yapıyor.

İnşaat Şirketi sorumlusu Özkan Akdeniz le yaptığım görüşmede “Likap Belgesi almadan ruhsat alınmıyor, bizde Belediyeye gittik bize arazi sahipleriyle uzlaşarak araziyi temizlememizi söylediler, bizde vatandaşlarla görüştük, cebimizden masraf yaparak evleri yıktık ve bazı maliyetleri biz karşıladık” diyerek haklı olduklarını iddia etti.

Sevgili Akdeniz İnşaat, kat karşılığı olarak aldığınız yerin öncelikle 18 uygulaması yapılmamış, 2017 tarihli plan notlarında İlköğretim alanı olarak ayrılmış bir bölgeye bırakın ruhsat almayı proje dahi yapamazsınız, bir diğer konu bahse konu arsa 3. derece arkeolojik sit alanı yani Kültür Bakanlığı olur’u olmadan araziye çivi çakamazsınız.

Bahse konu arsa ayrıca İmar Kanunu 23. Madde kapsamında, sizin yaptığınız Sözleşme sizinle Arsa sahibi vatandaşı ilgilendirir, Kamu Kurumlarını, Hele Roman Vatandaşları asla ilgilendirmez.

Akdeniz İnşaat Vatandaşların evlerini yıkarken alenen suç işlemiştir, burada Roman Vatandaşlarımıza düşen kanuni haklarını kullanarak dava açmaları.

Silivri Kaymakamlığını ve Silivri Belediyesini burada göreve davet ediyorum. Bu vatandaşlarımız gariban insanlar ve haklarını bilmiyor olabilirler, bu vatandaşlarımızın durumunu yerinde inceleyip gereken çalışma yapmayı Kamuoyu adına talep ediyorum.

Konuyu yakından takip ederek ve Roman Vatandaşların mağduriyeti giderilinceye kadar olayın peşini bırakmayacağım…

Huryol Haber