Anasayfa Asayiş 81 ilden Meclis’e gelen kadınlar ‘Müftü resmi nikah kıyamaz’ dedi

81 ilden Meclis’e gelen kadınlar ‘Müftü resmi nikah kıyamaz’ dedi

kadirkoc

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse’nin çağrısı ile 81 ilden gelen CHP Kadın Kolları üyeleri ve CHP’li vekiller, TBMM Dikmen Kapısı önünde müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısını protesto etti.

Müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısının bugün Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.Yasa tasarısına karşı kadınlar sabahın erken saatlerinden itibaren Meclis önünde toplanmaya başladı.CHP Kadın Kolları ve Ankara Kadın Platformu’nun yasa tasarısına karşı Meclis’e çağırdığı kadınlar bugün Meclis’in dikmen kapısı önünde toplanarak bir açıklama yaptı.

CHP’nin 81 ilden gelene Kadın Kolları üyeleri ile Ankara Kadın Platformu üyelerinin katıldığı asın açıklamasına çok sayıda CHP’li vekil ve Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka da destek verdi.

CHP Kadın Kollları il ve ilçe örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve milletvekilleri yaklaşık 1000 kadın bugün Meclis’te bir araya gelerek müftülüklere nikah yetkisi veren yasa tasarısına tepki gösterdi. Geçen hafta Meclis’e alınmayan kimi kadınların bugün de Meclis’e girişine engel olunurken yaklaşık 500 kadın dışarıda kaldı.

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse yaptığı bası açıklamasında Hükümet’e seslenerek toplumu ayrıştıran bu yasanın derhal geri çekilmesi gerektiğini vurguladı. Medeni hakların din görevlilerine teslime edilmesinin laikliğe aykırı olduğunu vurgulayan Köse, kadınlar adına “Eşitsizliği, şiddeti, istismarı normalleştiren yasalara rızamız yok!” ifadelerini kullandı.

You may also like