Anasayfa Son Dakika 3 Haziran Muhammed Ali Clay’in Ölüm yıldönümü

3 Haziran Muhammed Ali Clay’in Ölüm yıldönümü

kadirkoc

ONUN BÜYÜKLÜĞÜ 3 defa DÜNYA ŞAMPİYONU OLMASINDA DEĞİL  YÜREĞİ İDİ…Mekanı cennet olsun
Muhammed Ali Clay Vietnama savaşa gitmeyi rededdi. Yargılandı 5 yıl ceza aldı..Pasaportu alındı.. Ekmeğe muhtaç hale geldi. Temyiz dönüşüne kadar spor yapamadı…Ailesinin yardımı ve üniversiteler de verdiği konferanslarla geçimini sağladı. Hapis cezası almasına sebep olan müthiş konuşması ;

“Asker kaçağı değilim. Ne bayrağımızı yakıyorum ne de Kanada’ya kaçıyorum. Burada kalacağım. Beni hapse mi tıkmak istiyorsunuz? Olur, istediğinizi yapabilirsiniz. 400 yıldır zaten hapisteyim. Üç beş yıl daha yatacakmışım ne çıkar. Ama katillere yardım edip fakirleri öldürmek için 15,000 km’lik bir mesafe katetmeyeceğim. Ölmek istesem, burada ölürüm. Şimdi, sizinle kapışarak ölürüm. Benim düşmanım sizlersiniz. Çinliler, Vietkonglar veya Japonlar değil.

Özgürlüğümü istediğim zaman bana karşı çıktınız. Hakkımı aradığımda bana karşı çıktınız. Eşitlik istediğimde bana karşı çıktınız. Benden bir yere gidip sizlerin uğruna savaşmamı mı istiyorsunuz? Ben haklarımı ve dinî özgürlüğümü elde etmeye çalışırken sizler bana Amerika’da bile destek vermediniz. Kendi memleketimizde bile beni savunmadınız.”

You may also like