Sevgili okurlarım, yaptığım her haber somut bilgi ve belgeye dayanır, elbette belli başlı bilgi kaynaklarım var, bana gelen bilgi ve belgeyi bir kaç süzgeçten geçirip öyle yazıyorum.

Biliyorsunuz 1 Yıldan fazla zamandır Piri Mehmet Paşa Vakfını yazıyorum, Vakıf Başkanı Hanımefendi çiftlik yönetir gibi davranıyor, oysa Vakıf Senedi bağlayıcıdır, senet te yazmayan hiç bir iş ve işlem yapılamaz, Vakıf Senedinde şart koşulanların bazılarını aşağıda takdirinize sunuyorum.

Burada gördüğünüz üzere Silivri de bir Aşevi kurulmalı ve bu Aşevi için az iki aşçı bulundurulup maaşı ödenmeli.

Burada göreceğiniz gibi Piri Mehmet Paşa Vakfının Başkanı Kadın olamaz bu durum Vakıf senedinde”oğulları, oğullarının oğulları, Oğullarının oğulları” denilerek net olarak ortaya koyulmuş, Nehire Özateş bu netliği rağmen bir şekilde Vakfı ele geçirmiş.

Vakıf senedinde net olarak ortaya çıkan şeyler, vakfın senede uygun yönetilmediği.

İlk haberi yaptığımda Nehire Hanımla telefonda konuştuk bana orada çalışan İmam, Müezzinlere kendi insiyatifiyle lütufta bulunarak Yılda bir kez para verdiğini beyan etti.

Para verip vermediğini bilemem lakin Vakıf Senedine göre zaten her gün vermesi gereken paralar var.

Senette Sabah Namazına gelenlerden 15 kişi seçilerek Kurandan bir Cüz okuyup Piri Mehmet Paşaya dua etmesi karşılığı olarak para vermek zorunda.

Örneğin Cami Tuvaleti var buranın ortalama Aylık geliri 30 Bin TL oysa Vakıf zaten tuvalet yapmalı ve bu tuvalete birini görevlendirmeli ve ücretsiz olmalı, yine Vakıf etrafı süpürmek ve temiz tutmak için bir görevli tutup parasını ödemeli, ama bu işler için Belediye kaynakları kullanılarak bu temizlikler yapılıyor.

Geçtiğimiz haberde Vakıf Senedi elimde olmadığından dolayı Vakfın Faiz aldığını bunun olmaması gerektiğini yazdım, bu yazıda bir hata yapmışım okuyucularımdan özür diliyorum, Vakıf Senedinde faiz alabileceği ve bu faizi de giderler için kullanacağı yazıyor.

Sevgili okurlarım, 27 sayfalık Vakıf Senedi elimde bir çoğu Osmanlıca tercüme ettikçe konuyu sizlere açıklamaya devam edeceğim…

Huryol Haber