Sevgili okurlarım, yazı yazarken açık ve gizli kaynakları kullanmak doğaldır, bende gizli kaynakları kullanırken açık kaynaklara da bakıyorum.

Dün yaptığım canlı yayın da anlattığım olay Silivri Belediyesi olarak algılanmış oysa olayın geçtiği yer yeşili ve doğasıyla ünlü Bursa’nın Kestel ilçesidir.

Almanya da yaşayan bir vatandaş Kestel de bir arsa almasıyla olaylar başlıyor, Vatandaştan hem resmi hemde gayrı resmi rüşvetler alınıyor vatandaş bu durumu savcılığa belgeleriyle sunuyor ve Belediye Başkan Yardımcısı istifa ettirilerek olayın üzeri kapattırılmaya çalışılıyor. (Kestel Belediyesi Ak Partili)

Rüşvetin resmi belgesi

Bu olayı işlerken yanlış anlamalara yol açacağını bekliyordum ama gazeteci aynı zamanda düşündürmeli, bu olayı işleyerek vatandaşların düşünmesini amaçladım bunu da başardığımı düşünüyorum.

Olay İfade tutanaklarına şöyle geçiyor “

“Almanya’da yaşayan bir vatandaşın sit alanına inşaat yapmak istemesiyle başlıyor her şey, aslında kaçak inşaat yapmaya yönlendiriliyor.

Buraya geliyor, bir akrabası aracılığıyla belediye başkanıyla tanıştırılıyor. Sonra birtakım yönlendirmelerde bulunuluyor, çok bariz, vatandaşın savcılık dilekçesi, ifadeleri ortada.

Mevcut binayı restore etmek istiyor ama ‘biz onu uydururuz’ denilerek yeni bina yapmaya yönlendiriliyor.

Arkasından da zorunlu bağışlar. Belediye başkan yardımcısına gönderilen paralardan söz ediliyor, iki kere 10 bin euro, onun dışında erzak dağıtımı için bir markete ödeme yaptırılıyor.

Birçok defa görüşülüyor, kendi ifadesine göre son gelişinde bu kez 100 bin euro para isteniyor, şahıs bu parayı vermeyeceğini söyleyince de imar kanununa aykırı olarak yaptığı ve kendi ifadesiyle 150 bin Euro harcadığı inşaatın ki içinden birçok malzeme kurtarılabilirdi, onları almasına bile müsaade verilmeden, tebligat muhtarlığa bırakılıp apar topar orası yıkılıyor.

Kestel’de kendi ifadelerine göre yıkılacak 400-450 tane bina olduğunu söylüyorlar.

Sıraya konuluyor bunlar biliyorsunuz. Hiçbir uygulama yapılmadan bu şahıs 100 bin euroyu kendilerine vermediği için apar topar yıkıyorlar.”

Olayın özü budur ve Silivri Belediyesiyle alakası yoktur.

Aksini iddia eden bir vatandaş olur ve bana bilgi belge sunarsa elbette bunu seve seve yayınlayacağımı garanti ediyorum…

Huryol Haber