Kars’lı Ömer Doğan can güvenliği gerekçesiyle Fransa’ya iltica etmek zorunda kaldı.

Ömer Doğan la Ülkeyi terk etmesinden kısa süre önce röportaj yaparak endişelerini sorduk.

Ömer Doğan;” Ben Demokratik haklarımı kullanarak Üniversite okuduğum süreçte halkımı bilinçlendirmek adına broşür dağıtarak, Köy Derneğimizin etkinlikleriyle halkımın bilincini artırma çalışmaları yapıyorum, kendilerini “Milliyetçi” olarak adlandıran kişiler tarafından saldırıya uğradım, 8 10 kişilik grup tarafından dövüldüm, buna rağmen halkımın bilinçlenmesi için çalışmaya devam ettim.” diyerek yaşadıklarını anlatmaya devam etti.

“Ailem Memelketimizde baskılar sonucu İstanbul’a göçmek zorunda kaldı, daha huzurlu bir ortamda yaşayacağız derken, burada da bizler baskı görmeye başladık, ben Üniversiteyi bitirdim ailem herşeyim burada. Ülkemi terk etmeyi bende istemezdim ama artık can güvenliğim kalmadı bazı kişilerden ölüm tehditleri almaya başladım. Maalesef bu ülkeyi terk edip daha özgür bir Ülkede kendimi ifade etmek, özgürce yaşamak istiyorum” dedi.

Ömer Doğan şöyle diyerek sonlandırdı “Fırsatını bulduğum bir anda hayati endişelerimden dolayı kaçmayı planlıyorum, evet belki gideceğim Ülkeye giderken de zorlanacağım bunu biliyorum, ben bu riski alarak gideceğim, burada durduğum her gün tedirgin ve tehlike altında yaşayacağım bunu göze alacak durumda değilim, risk alarak bu Ülkeden gideceğim, Ülkemde demokrasi olsa, özgür olsam neden ailemi sevdiklerimi terk edip gideyim”diyerek duygularını dile getirdi.

Huryol Haber