Sevgili okurlarım, bu yazıyı tarihe not düşmek adına yazıyorum.

Yıllarca Ak Partiye muhalefet etmiş birisi olarak beni bu noktaya muhalefet partilerinin aymazlığı getirdi.

6 Muhalefet Partisi bir araya gelerek “Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getireceğiz” diyorlar, özü itibarıyla doğru bir söylem olsa da, zamanlama olarak son derece kötü.

Siyasi partilerin oy oranlarına bakınca Ak Parti halen %30 bantlarında dolaşıyor, yani açık ara birinci parti, Parlamenter sistemin teammüllerine göre Başbakanlık Ak Parti de kalacaktı.

Ak Parti %30 luk oy oranıyla yanına %13 oy alabilen partiyi yanına aldığında çok rahat hükümet kuracak sayıya ulaşabilir, bizim seçim sistemimiz buna son derece müsait.

“Parlamenter Sistem” olması gereken, “Başkanlık Sistemi” ise saatli bomba, kimin elinde patlayacağız hiç belli olmaz, Recep Erdoğan “50+1” diyerek büyük bir kumar oynadı, geldiğimiz noktada bu sistemin en başta kaybedeni Türkiye oldu, geleceğimiz noktada ise Recep Erdoğan olacaktır.

Muhalefet bu gerçeği bilmesine rağmen “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” diyerek Erdoğan’ı İktidarda tutmaya çalışıyor.

Bugün Recep Bey çıkıp “Hodri meydan, gelin hep beraber Parlamenter Sisteme dönüp seçime gidelim” derse ne yapacaksınız, “hayır” derseniz zaten bu halk sizi sandığı gömersiniz, “Evet” derseniz de Recep Beyi elinizle iktidarda tutmuş olursunuz.

Muhalefetin yapması gereken Ekonomi üzerinden hükümeti erken seçime zorlamak.

Mevcut durumda “50+1” Recep Bey İçin imkansız, muhalefet çok rahat 50 bandının üzerine çıkıyor, gir seçime Devir Erdoğan’ı, getir Parlamenter sistemi.

Bu kadar basit bir denklemi düşünmek istemeyen Muhalefet bana göre iktidar olmak istemiyordur.

Erdoğan bu kadar rahat olmasının sebebi, Parlamenter sistem kozunun halen elinde olmasıdır…

Huryol Haber